Plagáty, rekvizity z hier a najmä fotografie z predstavení divadla GUnaGU vystavuje Galéria F7 k jeho okrúhlej dvadsiatej sezóne. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Dvadsať rokov - to je na alternatívne divadlo vysoký vek. GUnaGU, dnes už kultové divadlo mladých, v týchto dňoch začína svoju okrúhlu, dvadsiatu sezónu. Oslavy v utorok odštartovala vernisáž fotografií z predstavení, zachytených objektívmi Ctibora Bachratého a Jozefa Uhliarika.
V susedstve divadla, v priestoroch Galérie F7 na Františkánskom námestí, sú na stenách vystavené spolu s nimi aj divadelné plagáty z dielní Martina Augustína, Juraja Demoviča a Mareka Ormandíka. Prvá miestnosť je venovaná snímkam zo staršieho obdobia divadla, poslednú miestnosť zaplnili rekvizity z predstavení - nafukovacia Oľga, visiaca posteľ, chirurgický bubon alebo originálne husle Karola Plicku, účinkujúce v "industriálnej balade" Angeleo.
"GUnaGU sa nemalo dožiť ani roka, nieto dvadsiatich," hovorí Viliam Klimáček, umelecký šéf divadla a jeden z jeho zakladateľov. "Po prvej hre Vestpoketka sme sa mali programovo rozpadnúť, ale v ľuďoch to rezonovalo, tak sme písali ďalej. Na nič sme sa nepripravovali, v tom čase sa to ani nedalo a nakoniec, kto by bral vážne lekára a matematika, keď povedia, že idú robiť divadlo?"
Čas však ukázal, že z amatérskeho súboru sa môže stať profesionálne divadlo s pravidelnou prevádzkou. "Spočiatku sa hrávalo desaťkrát do roka, dnes je to až 150 večerov v sezóne. Niektoré hry sú vypredané na celý mesiac dopredu behom pätnástich minút, napríklad mafiánska English is easy, Csaba is dead, u iných je návštevnosť veľmi slušná," pochvaľuje si Klimáček.
Počas dvadsiatich rokov existencie GUnaGU jeho tvorcovia vytvorili päťdesiat hier a projektov, ktoré videlo spolu až stotisíc divákov. Klimáčkova bilancia je trochu svojská: "Sídlime na tretej adrese, prežili sme dva režimy a siedmich ministrov kultúry."
K výročiu chystajú aj obnovenú premiéru hry Caligari spred dvanástich rokov. "Je pre nás typická, má viaceré znaky, ktoré sme neskôr rozvíjali - klipovitá montáž, použitie živej hudby, opera na záver alebo fragmenty bábkového divadla. Máme na ňu veľmi príjemné spomienky," povedal Klimáček. Hlavnú úlohu si zahrá Slávka Halčáková, ktorá v divadle kedysi začínala.
Dvadsiatu sezónu si pripomenie aj kniha GUnaGU - Príbeh jedného divadla s fotoprílohou a DVD, katalóg a v januári bude premiéra muzikálu s hudbou skupiny Neuropa.
Výstava v Galérii F7 trvá do piatka 24. septembra.
DOROTA KRÁKOVÁ