Kým súčasné stavebné povolenie hovorí o stavbe osempodlažnej budovy, firma Istroreal chce na Šancovej stavať vyššie. Najnovšie sa pokúšajú získať súhlas zatiaľ odmietajúcich pamiatkarov projektom výškovej budovy s tridsiatimi nadzemnými podlažiami. V budove by mala byť necelá stovka bytov a navrchu verejná rozhľadňa.
VIZUALIZÁCIA - ISTROREAL
Stavebná spoločnosť Istroreal sa v súvislosti s kontroverznou stavbou výškovej budovy na Šancovej ulici rozhodla podať žalobu na Pamiatkový úrad. "Rozhodnutie, ktorým úrad neschválil zvýšenie strednej časti objektu, nezdôvodnil ani jedným ustanovením pamiatkového zákona, a už vôbec nie ustanoveniami vyhlášky, ktorou bola upravená pamiatková zóna centrálnej mestskej oblasti," uvádza sa vo vyhlásení spoločnosti.
Nesúhlas pamiatkarov je zatiaľ najvýraznejšou prekážkou, prečo stavebný úrad nevydal povolenie na výstavbu mrakodrapu. Oficiálne môžu zatiaľ postaviť len osempodlažnú budovu. Stavebník sa obrátil na pamiatkarov s novým návrhom - aby im vyšli v ústrety, znížili budovu na papieri o štyri podlažia. Pamiatkari by sa k nemu mali vyjadriť do tridsiatich dní.
Zámer spoločnosti Istroreal ostro napáda skupina občianskych aktivistov z okolitých ulíc. Poukázali napríklad na to, že prípravou základov na výškovú budovu bez platného povolenia porušuje firma stavebný zákon, čo nemohol poprieť ani právny zástupca firmy Vladimír Šebo.
Aktivisti tiež spísali petíciu, pod ktorú získali vyše 600 podpisov. V dôsledku tejto petície dal Istroreal podnet na generálnu prokuratúru. "V texte vyzývajú stavebný úrad, aby zabránil výstavbe. Podľa nášho názoru je to trestný čin navádzania, aby pracovníci úradu zneužili právomoci verejného činiteľa," myslí si Šebo. Stavebný úrad totiž nemá rozhodovaciu právomoc. Ak žiadateľ doručí súhlasné povolenia všetkých dotknutých inštitúcií, ako sú napríklad plynári, elektrárne, hasiči, hygienici, ale aj pamiatkari, je povinný povolenie vydať.
"Petičné právo je jedno zo základných občianskych práv a my sme ho využili. Prejavili sme svoj názor, neviem, čo by na tom mohlo byť trestným činom," reaguje jeden z členov petičného výboru, staromestský poslanec Ondrej Dostál.
Hlavným problémom je, že v meste chýba záväzný dokument upravujúci umiestňovanie výškových budov. Aktivisti poukazujú na to, že Šancová je súčasťou pamiatkovej zóny a mrakodrap sa sem z hľadiska viacerých urbanistických princípov nehodí. Stavebníci oponujú, že Šancová bola vyhlásená za pamiatkovú zónu len na ochranu hlavnej stanice a žiadna skutočná pamiatka tu neleží. Na hornom konci ulice už teraz stojí rozostavaná budova s 15 podlažiami, ktorú vraj pamiatkari neschvaľovali, a v lokalite sa uvažuje aj o výstavbe niekoľkých ďalších.