Jazykových kurzov je dostatok, s učebnicami problém nie je
Spolu so školským rokom sa v mestách v septembri otvárajú aj jazykové kurzy. Štátna jazyková škola a desiatky súkromných škôl ponúkajú pestrú paletu rôznych kurzov. Verejnosť má stále najväčší záujem o anglický jazyk.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Každý rok sa objavujú ďalšie nové kurzy, ktoré získajú akreditáciu od ministerstva školstva podľa zákona o ďalšom vzdelávaní. Väčšina z nich si dáva akreditovať kurzy všeobecného anglického jazyka.
Okrem angličtiny a nemčiny patrí do tradičnej jazykovej ponuky aj francúzština, taliančina a španielčina. Ponuka jazykových škôl sa väčšinou pohybuje v oblasti týchto piatich najsilnejších jazykov. Na Štátnej jazykovej škole sa však vyučuje aj japončina, arabčina, čínština, ruština a slovenčina pre cudzincov. "Viackrát sme sa pokúšali neúspešne zaviesť aj výučbu severských jazykov ako sú dánčina, nórčina, fínčina, ale nikdy o ne nebol taký záujem, aby sme kvôli nim otvárali kurzy. Neviem o tom, že by sa inde v meste severské jazyky vyučovali. Ľudia, ktorí mali o tieto jazyky záujem sa ich chodili učiť na Filozofickú fakultu UK, ktorá v minulosti robila prípravné kurzy," hovorí riaditeľka Štátnej jazykovej školy na Palisádach Sidónia Horváthová. Momentálne sa švédčina vyučuje na Školskej ulici.
Ceny štátnych skúšok sa pre externistov pohybujú od 1500 do 2500 korún.
Školné na polroka na Štátnej jazykovej škole zatiaľ ešte neprekročilo sumu 2000 korún. V súkromných jazykových školách sú ceny vyššie. Vo všeobecnosti sa za trojmesačný kurz platí 3000 až 6000 korún. Navyše, na súkromných školách je vyučovanie väčšinou rozdelené na trimestre. Na štátnej škole len na semestre.
Cudzí jazyk sa obvykle vyučuje dvakrát po dve hodiny týždenne. Obľúbenou formou kurzu sú aj jedenkrát tri či štyri hodiny týždenne.
Učebnice bez problémov
V minulosti bolo problémom zohnať zodpovedajúcu učebnicu. V súčasnosti ich ponúkajú takmer v každom väčšom kníhkupectve. Na jazykových školách sú obľúbené aj konkrétne sady učebníc, z ktorých sa vyučuje niekoľko rokov. V angličtine je to sada Headway, ktorá sa používa na celom Slovensku. Na nemčine sa nová látka preberá z Themen Neu, v španielčine je to sada Ven a v ruštine učebnica Raduga. Problém je iba s menej rozšírenými jazykmi, na ktorých štúdium sa učebnice nedovážajú.
Na čínštinu dostali na Štátnej jazykovej škole knihu od Čínskeho veľvyslanectva, na japončinu si robí vyučujúci materiály väčšinou sám, rovnako aj na arabčinu.
"Žiadny jazyk nie je neperspektívny. Japončinu a čínštinu sa učia najčastejšie ľudia, ktorí študujú alebo pracujú v ekonomickej oblasti. Napríklad len schopnosť pozdraviť v rodnej reči môže na rokovaní navodiť úplne inú atmosféru. Na arabčinu zase chodia žiaci, ktorí majú v rodine niekoho, kto je z arabsky hovoriacich krajín, ľudia, ktorí tam pracovali alebo deti Arabov, ktoré žijú na Slovensku," vysvetľuje Horváthová.
Záujem Bratislavčanov o tieto jazyky potvrdzuje aj to, že kurzy sú v súčasnosti naplnené. MARÍNA DOBOŠOVÁ
Vojtecha Zamarovského za poskytnutie priestorov na fotografovanie.
Kde môžete kúpiť učebnice
Kníhkupectvo Vojtecha Zamarovského
Rybárska 1
54432650
Pištek knihy
Obchodná 2
54640755, 54640754
Oxico
Palisády 38
54410992
Tranoscius
Palisády 46
5443 3740
Luxor
Štúrova 3
52638348, 52638349
Výber kníhkupectiev je náhodný.
Ako vznikajú jazykové školy
Jazykové školy môžu vzniknúť až tromi spôsobmi.
* Sú zaradené do siete školských zariadení - jazykových škôl ministerstva školstva ako súkromné, kedy ich činnosť môže kontrolovať školská inšpekcia.
* Vzniknú podľa živnostenského zákona a nežiadajú o akreditáciu podľa zákona o ďalšom vzdelávaní.
* Vzniknú podľa živnostenského zákona a jednotlivé aktivity si nechávajú akreditovať ministerstvom školstva podľa zákona o ďalšom vzdelávaní. Ministerstvo posudzuje a overuje vhodnosť ich projektu. Takáto škola má garanta, ktorý garantuje jej kvalitu.