t ligy Peter Breier, pričom upozornil, že konečné číslo môže byť ešte vyššie. Je totiž veľa úmrtí, pri ktorých sa nezistila príčina.
Zatiaľ čo celosvetovo si muži siahajú na život trikrát častejšie ako ženy, na Slovensku je mužských samovrážd šeťskrát viac ako ženských. Podľa Breiera je to spôsobené aj tým, že ženy majú menšie zábrany v prípade psychických problémov vyhľadať odbornú pomoc. Najzraniteľnejšou skupinou sú muži v produktívnom a ženy v postproduktívnom veku. Minulý rok umrelo vlastnou rukou aj 56 ľudí od 15 do 24 rokov, čo robí samovraždu po dopravných nehodách druhou najčastejšou príčinou smrti u mladých ľudí. Najčastejším spôsobom je smrť obesením, minulý rok si ju zvolili takmer tri štvrtiny samovrahov. Druhou najobľúbenejšou formou je skok z výšky, alebo zastrelenie. Lieky užilo asi päť percent z nich.
S nárastom samovrážd majú veľa spoločného aj médiá, myslia si v Lige za duševné zdravie. Samovraždy sú pre masmédiá príťažlivou témou, a tak často dávajú návody aj ľuďom, ktorí by za iných okolností na takýto radikálny krok nemali odvahu. Odborníci predpokladajú, že podobne môže na labilných ľudí vplývať aj článok v novinách či televízna reportáž. (mk)