Medzinárodné Muzeálne stretnutia s fotografiou, organizované poľským Múzeom v Koszaline, mali už tretí ročník. Poľský inštitút na Námestí SNP ponúka výber 150 fotografií z 1700 snímok, ktoré na podujatie poslalo tristo žiakov v kategóriách od 14 do ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Bratislavčan Rastislav Trizma si z Muzeálneho stretnutia s fotografiou odniesol cenu za svoj cyklus Veteráni.
Medzinárodné Muzeálne stretnutia s fotografiou, organizované poľským Múzeom v Koszaline, mali už tretí ročník. Poľský inštitút na Námestí SNP ponúka výber 150 fotografií z 1700 snímok, ktoré na podujatie poslalo tristo žiakov v kategóriách od 14 do 20 rokov.
V expozícii nenájde návštevník módne, ťažko zrozumiteľné snímky, netreba hľadať žiadne mimoriadne podtexty snímok. Sú priamou, jednoduchou výpoveďou mladých fotografov. Môže potešiť, že z nich cítiť zaujatosť pre pamiatky, neobyčajné predmety, historické interiéry, fragmenty starej architektúry i malebný vidiek.
Napriek svojej bezprostrednosti, či možno práve vďaka nej, obsahujú snímky všetky dôležité tendencie fotografie 20. storočia. Sú expresívne i abstraktné, surrealistické i postmodernistické. Zachytávajú reportáže zo školských výletov, dopravné prostriedky, interiéry tovární a zaujímavé stroje.
Témy sú stvárnené nielen čiernobielou či farebnou fotografiou, ale aj kolážami a fotomontážami, mnohé sú digitálne.
Členkou poroty bola aj sanktpeterburská výtvarníčka Lena Subbotová: "Bola som zvedavá, ako fotografujú deti. Zaskočila ma vysoká úroveň prác. Našla som mne neznáme odzrkadlenie Poľska a jeho kultúry. Prekvapili ma fotografie zo Slovenska, ukázali sa skutočne európske, veľmi originálne."
Ocenenia získali hlavne fotografie študentov Školy úžitkového výtvarníctva v Bratislave. Druhú cenu získala 17-ročná Veronika Dutková za súbor fotografií Chatam Sófer. Cenu za tvorivú interpretáciu témy si odniesol aj 17-ročný Rastislav Trizma za svojich Veteránov a 16-ročná Lea Lovišková získala vyznamenanie za cyklus Múzeum dopravy.