asociácie Ľubomír Burgr fungovanie priestoru. Napriek stavu finančnej núdze je však veľmi rád, že sa podarilo vytvoriť projekt, ktorý sa venuje súčasnému umeniu v takom rozsahu.
Nultý priestor ešte stále existuje v akomsi provizóriu. V súčasnosti sa pripravuje nová zmluva o spolupráci so správcom budovy Národným osvetovým centrom, ale len na pol roka. Zmluvu o dlhodobejšom používaní priestorov sa možno podarí uzatvoriť so vznikajúcou kultúrnou inštitúciou Dom umenia, ktorá bude spravovať niektoré priestory šesťposchodovej budovy Osvetového centra. Pre Nultý priestor bude flexibilnejším partnerom. "Chceme, aby sa viac tvorilo a menej úradovalo," uviedol generálny riaditeľ sekcie umenia ministerstva kultúry Andrej Zmeček. Vďaka novej inštitúcii tu má tiež vzniknúť výstavná inštitúcia nezbierkového typu, kde sa bude vystavovať špičkové výtvarné umenie a mapovať súčasné dianie v tejto oblasti.
"Dúfam, že sa dohodneme na podmienkach, ktoré budú pre nás výhodné. Zdá sa, že dnes neexistuje právna možnosť, ktorá by všetko zjednodušila," vyjadril sa Burgr.
Nultý priestor začal fungovať 17. januára, odvtedy sa tu uskutočnilo vyše sto akcií, v rámci hudby až 17 koncertov dvadsiatich šiestich zoskupení, dvadsať divadelných večerov a jedna premiéra, šestnásť tanečných produkcií a stodvadsaťštyri filmových projekcií na dvadsiatich piatich akciách o nových médiách.
Dramaturgický plán do decembra ráta s účasťou britského choreografa Matthewa Hawkinsa, uskutoční sa tu medzinárodný festival aktuálnej hudby Next 2004, projekt Section AMoUR, ktorý predstaví francúzskych elektronických hudobníkov. Divadlo SkRAT uvedie premiéru hry Paranoia a obnovenú premiéru súčasnej opery John King, ako hostia tu vystúpia zahraničné divadelné súbory. V októbri bude v Nultom priestore aj filmový festival Jeden svet, v spolupráci s Českým centrom sa v rámci audiovizuálneho klubu uskutočnia ozveny Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov v Jihlave a FAMUfestu.
DOROTA KRÁKOVÁ