
FOTO - INTERNET
U nás sa prekladá ako putovanie (hovorilo sa aj o putovných táboroch). V staršej turistickej terminológii sa používal termín diaľkové pochody. Slovo putovanie je asi vhodnejšie, pretože keď človek kráča po krajine, kadiaľ nechodí veľa ľudí, a krajina je ďaleko od civilizácie, je skôr pútnikom, ako turistom.
V poslednom čase sa u nás slovo trekking začína využívať čoraz viac. V angličtine sa už nepoužíva na to, čo pôvodne znamenal. Je to špecifický pojem pre niekoľkodňové až týždňové putovanie v odľahlých oblastiach za účelom spoznávania krajiny a turistiky.
Trekking vznikol v Himalájach, keď si organizátori horolezeckých expedícií uvedomili, že prístup do základných táborov vedie peknou krajinou, kde netreba mať žiadne horolezecké skúsenosti ani skúsenosti s prežitím v extrémnych podmienkach. Himalájske údolia sú obývané, a tak môžu domorodci turistom poskytnúť ubytovanie aj stravu.
Okrem Himalájí sa dnes robia trekkingové zájazdy do Tibetu, Pakistanu alebo hôr Južnej Ameriky. Veľmi rozšírené boli aj v bývalom Sovietskom zväze, najmä na Urale, Kolskom polostrove, na Sibíri, Kamčatke a v republikách Strednej Ázie.
(slo)