
Vo štvrtok okolo polnoci rozpálili bratislavské publikum v Bernoláku mladí muži z formácie Asian Dub Foundation.
FOTO SME – PAVOL MAJER
Asian Dub Foundation ponúkli vo štvrtok v noci bratislavskému publiku na Internáte Juraja Hronca – Bernoláku zmes tvrdých reggae a jungle rytmov na pozadí elektronických dubových basov a, samozrejme, guľometnú paľbu slov rapera Deedera Lamana. Skupina dokázala skĺbiť rôzne hudobné štýly a zdá sa, že má početnú skupinu fanúšikov aj na Slovensku. Ich provokačné rapové texty s anarchistickými až punkovými témami doplnila pomerne netradičná elektronická hudba čerpajúca z čenošských dubových základov 60. -70. rokov i z dynamiky jungle. Tvrdosť získavajú songy gitarovými a basovými rifmi a neobvyklou kadenciou slov.
Hoci skupina pochádza z Veľkej Británie, pôvod členov kapely treba hľadať v Ázii. Asion Dub Foundation (ADF) založil v roku 1993 „basák“ Dr Das, ktorý sa spojil so svojím študentom, spomínaným raperom Deederom Lamanom a odborníkom na občianske právo DJ Pandit G -om, ktorý vylepšil elektronickú zložku hudby. Vo svojich skladbách sa ostro postavili proti rasizmu a začali vehementne obhajovať práva ázijských prisťahovalcov vo Veľkej Británii. V ďalšom roku sa k skupine pridal gitarista Chandrasonic a o ďalší Sun-J hrajúci na elektornické nástroje, vhodné aj na živý koncert. Tým sa zostava ADF skompletizovala.
Prvý album Facts and fictions, vydaný v roku 1995, ešte nepriniesol ADF výrazný úspech, ale druhý z roku 1997 R. A. F. I. sa stretol s priaznivou odozvou vo Francúzsku. Na Ostrovoch sa skupina presadila s pomocou kolegov Primal Scream, s ktorými nahrali song Free Satpal Ram (voľný). Satpal Ram bol ázijský prisťahovalec, ktorého v roku 1987 napadli rasisti. Bránil sa nožom a jeden z útočníkov zraneniam podľahol. Satpala preto odsúdili za vraždu a až doposiaľ je vo väzení. ADF sa postavili na stranu odsúdeného a verejnou kampaňou sa snažili zmeniť rozsudok.
V roku 1998 vydali album Rafis revange (Rafisov hnev), ktorý im priniesol svetovú slávu. Nasledovalo turné po Európe, vystupovali aj v Japonsku. Potom ich skupina Beasty Boys predstavila v USA a publikum ADF, na ich vlastné prekvapenie, prijalo veľmi dobre. V marci 2000 vydali ďalší album Community Music, ktorý je viac gitarový, než možno očakávali fanúšikovia jungle – punku.
(mg)