Baštová ulica si vo veľkej miere udržala svoju starobylú tvár. Renesančný dom s klasicistickou fasádou, ústiaci do Michalskej, si pamätá aj časy nedávno minulé, ktoré tu pripomína vývesný štít zrušenej vinárne.
Baštová patrí medzi najmalebnejšie uličky v meste. Stredovekú atmosféru si udržala aj vďaka starým dlaždiciam a kahancom, avšak za starobylú sa môže pokladať len časť, ústiaca bezprostredne pri Michalskej veži, s nízkymi klenutými oblúkmi. A práve vďaka tomuto tesnému ústiu je ulička raritou - pokladá sa za najužšiu v Bratislave.
Kedysi ju volali Zwingergasse, lebo sa pozdĺž nej ťahali severné hradby, neskôr tichú uličku volali aj Katovou, lebo tu vlastnil dom mestský kat a býval v ňom so svojimi pomocníkmi.
Za posledné storočie však stredoveký ráz uličky zmizol, historické domy na druhom konci, spájajúcom Michalskú vežu a Klariskú ulicu, boli zbúrané a nahradené novými. Dnes tu sídlia mnohé nadácie, spolky a centrá, napríklad Nadácia škola dokorán - Centrum predškolskej výchovy, Aliancia žien Slovenska, Nadácia otvorenej spoločnosti alebo Vzdelávacia nadácia Jana Husa.
DOROTA KRÁKOVÁ
FOTO SME - PAVOL MAJER
Na Baštovej sídli aj Nadácia - Centrum súčasného umenia, organizácia, poskytujúca podporu mnohým kultúrnym a vzdelávacím projektom. Súčasťou priestorov je aj galéria OPEN, otvorená v pracovné dni od 13.00 do 18.00. Najbližšie, 14. septembra bude mať vernisáž výstava Binder fresh nového cyklu Curator in residence. Nadácia každoročne vyhlasuje súťaž mladých výtvarníkov Cena Oskára Čepana. Na snímke podujatie Green Art. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
V dome na rohu Klariskej a Baštovej sídli Úsek odbornej literatúry Mestskej knižnice a oddelenie pre nevidiacich a slabozrakých. Ročne ho navštívi 1400 čitateľov, ktorí si vypožičajú takmer 60 000 knižných jednotiek všetkých žánrov. Oddelenie otvárala v roku 1991 princezná Diana.
FOTO - ARCHÍV MESTSKEJ
KNIŽNICE