Posledný voľný deň pred začatím školského roka si včera deti vychutnávali aj na ihriskách. Po upršanom začiatku týždňa hrám vonku prialo aj pekné slnečné počasie. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
V rámci redukcie škôl v Bratislave od tohto školského roku prestáva fungovať desať škôl a dve začnú útlmový režim. Minister odsúhlasil viacero žiadostí mestských častí o zlučovanie a zánik základných škôl v rámci racionalizácie školskej siete. Žiadosti schválil aj napriek mnohým protestom zo strany školských rád a škôl, ktorých sa spájanie týka. V niektorých prípadoch rozhodovanie o ich osude sprevádzali dokonca manifestácie žiakov, ktorí na miestnom zastupiteľstve protestovali proti zániku svojej školy.
Petržalka rušila najviac
Dnes zaháji nový školský rok v Petržalke zo sedemnástich len dvanásť základných škôl. Zanikla ZŠ Záporožská, ktorá je zlúčená s Nobelovou a ZŠ Hálova, zlúčená s Prokofievovou. Zanikla ZŠ na Beňadickej, ktorá je spojená so školou na Budatínskej ulici a pod ZŠ na Černyševského ulici zasa prešla škola na Vlasteneckom námestí. Zlúčená je aj Tematínska s Holíčskou. Okrem týchto zariadení prešla do útlmového režimu aj ZŠ Sklodowskej. Znamená to, že v tomto školskom roku nedôjde zatiaľ k jej zániku, ale už nebude prijímať nových žiakov.
Čo sa stane s uvoľnenými budovami zaniknutých škôl? "Hlavnú budovu po zaniknutej škole na Beňadickej prenajala mestská časť Cirkevnej základnej škole Narnia a bilingválnemu Gymnáziu C. S. Levisa na zabezpečenie výchovno-vzdelávacieho procesu," hovorí Milka Podmajerská, hovorkyňa miestneho úradu Petržalka. Prístavbu na Beňadickej prenajali Cirkevnému konzervatóriu.
O prenájom budovy po zaniknutej škole na Tematínskej, okrem traktov vyhradených Stredisku služieb školám a školským zariadeniam, prejavila záujem Medzinárodná škola kvality - Internacional Quality School of Bratislava určená deťom vo veku od 2 do 18 rokov. V súčasnosti mestská časť rokuje o podmienkach prenájmu.
Uvoľnenú budovu po škole na Vlasteneckom námestí, okrem časti vyhradenej pre Miestnu knižnicu Petržalka, prenajala mestská časť Krajskému školskému úradu pre Základnú školu pre žiakov s poruchami reči. Budovu po škole na Záporožskej a hlavnú budovu po zaniknutej ZŠ na Hálovej prevzalo mesto.
Počas prázdninových mesiacov mestská časť nerekonštruovala žiadnu zo školských budov.
V Dúbravke zostali štyri školy
V Dúbravke zo siedmich škôl zostali štyri. ZŠ Ľudovíta Štúra na Pekníkovej ulici sa zlúčili so ZŠ Pri kríži, Bilíkovu s Nejedlého a Batkovu s Beňovského. Zanikajúcimi subjektmi sú ZŠ Ľudovíta Štúra, Bilíkova a Batkova.
"Vyučovať sa bude vo všetkých budovách základných škôl s výnimkou Batkovej. Budovu sme v súlade so zákonom vrátili mestu a žiakov z tejto školy sme premiestnili do uvoľnených priestorov po súkromnej škole Alkana na ZŠ Beňovského," povedal hovorca miestneho úradu Ľubomír Navrátil.
Zväz počíta s Námestím SNP
Ak by sa Slovensku podarilo postúpiť do semifinále (štvrťfinále má isté každý účastník), konať sa bude v nočných hodinách nasledujúceho víkendu. Na túto alternatívu je pripravený aj Slovenský zväz ľadového hokeja - inštalovaním veľkoplošnej obrazovky na "hokejovom" Námestí SNP.
"Vždy to realizujeme spontánne podľa vývoja, aj v prípade majstrovstiev sveta. Nič nechceme pripravovať vopred, nič plánovať, aby sme nezakríkli prípadný úspech našich hokejistov. Máme potrebné kontakty, v prípade postupu našich to vybavíme veľmi promptne," povedal športový riaditeľ zväzu Roman Štamberský.
"Ak by sa v prípade účasti Slovenska niektoré nočné zápasy vysielali na Námestí SNP, mesto by nemalo námietky. Išlo by o výnimočné a jednorazové podujatie, ktoré by iste potešilo mnohých obyvateľov," povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová.
Už počas tohto víkendu je podľa staromestskej hovorkyne Aleny Nitschneiderovej pripravená veľkoplošná obrazovka aj na Hviezdoslavovom námestí pri Slovenskom národnom divadle.
MARTIN KÓŇA, KAROL SVOZIL