Vajnory obnovujú svoje dožinkové slávnosti. V sobotu sa v centre obce po mnohých rokoch konala tradičná slávnosť, veselicu popoludní odštartoval sprievod s vozmi a kočmi na čele s mažoretkami a miestnym dychovým súborom Grinavanka. "Táto tradícia tu dlho fungovala, no prirodzene zanikla," povedala starostka Anna Zemanová, ktorá sa myšlienkou obnovy začala zaoberať pri listovaní v starých vajnorských kronikách. Kvôli slávnosti sa ani ona neváhala obliecť do kroja a zapojiť do kultúrneho programu. Jej vyšívané rukávce mali 98 rokov. "Zapožičali ich spolu s pôvodnými cepíkmi a hrabľami starší obyvatelia obce, pamätníci tradičných vajnorských dožiniek," povedala. Počas príprav organizátorom výdatne pomáhali a usmerňovali ich. Účastníci sprievodu a tradičného programu potom predstaviteľom obce odovzdali dožinkový veniec ako symbol vďaky za úrodu. Vystúpenia folklórnych súborov spestril aj Pavol Hammel. (dot) FOTO SME - PAVOL MAJER
Takmer celé Hlavné námestie zaplnili v piatok večer diváci filmu Nuda v Brne, ktorý v rámci svojej letnej púte uviedol Bažant kinematograf 2004. Publikum tvorili najmä mladí ľudia a film sledovali nielen z lavičiek, ale aj zo zeme. Diváci sa na filme výborne zabávali, vtipné a milé scény odmeňovali hlasným smiechom a potleskom. "Nudu v Brne som už videl, no je to skvelý film a prišiel som si ho pozrieť ešte raz. Mám rád túto atmosféru, je fajn, že nám aj počasie prialo," povedal 23-ročný študent Martin. Putovný autobus Bažant kinematograf sídlil na námestí od stredy do nedele a divákom ponúkol české a slovenské filmy. Tohtoročné premietanie ukončil v nedeľu Pupendom Jana Hřebejka.
(oba)
Príjemné slnečné počasie prilákalo Bratislavčanov v sobotu poobede na Kuchajdu. Pri príležitosti Dňa Ústavy Slovenskej republiky, šesťdesiateho výročia SNP a začiatku školského roka sa tam konal kultúrno-spoločenský deň. Na poslednom predškolskom víkende nechýbali kolotoče, nafukovací hrad pre deti či ľudoví umelci a remeselníci. Tí ponúkali medovníky, výrobky z drôtov a keramiku. Spokojní návštevníci sa opaľovali na dekách, kúpali sa v jazere alebo len tak počúvali hudobnú produkciu z pódia. Už po desiatykrát nechýbal ani tradičný guláš á la Kuchajda. Prichystaná bola aj vatra a neskôr klasický kuchajdový ohňostroj, ktorý mal pri príležitosti Dňa Ústavy vykresliť na druhom brehu jazera znak Slovenskej republiky. (mad)
FOTO SME - PAVOL MAJER