Naše vianočné trhy sa ešte len rozbiehajú, ale viedenské sú už v plnom prúde. Sedemstoročnú tradíciu má vianočný trh na Radničnom námestí s vyzdobenými stromami a 140 stánkami. V piatok, sobotu a nedeľu sú súčasťou trhu aj medzinárodné zborové koncerty, ktoré sa konajú v slávnostnej sále radnice od 15.30 do 19. h. Od utorka je na radnici aj výstava kníh, na ktorej sa minulý rok zúčastnilo 70 000 návštevníkov, vstup je voľný a pre deti je pripravený špeciálny program. Niektoré z ďalších vianočných trhov sa vo Viedni konajú na zámku Schönbrunn, biedermaierovský na Spittelbergu, staroviedenský na Freyungu a trh umeleckých remesiel pred kostolom Karlskirche.
Vo viedenskej galérii Belvedere na Prinz-Eugen-Str. 27 prebieha do 3. februára výstava Talianske cesty. Ide o krajinky rakúskych a uhorských maliarov z rokov 1770 – 1850, ponúkajúce romantické pohľady na svet 18. a 19. storočia. Pozrieť si môžete 85 obrazov od maliarov dunajskej monarchie, na ktorých dominujú vodopády Tivoli v Ríme, sopka Vezuv, jazerá severného Talianska, prístavy a more, Benátky, Rím a Neapol. Výstava je otvorená od 9.00 do 17.00 h, vstupné 100 šilingov.
V Múzeu hodín na ulici Schulhof 2 nájdete netradičnú výstavu s názvom Šťastlivcovi hodiny nebijú. Viedenčania mali totiž v minulosti trochu iný vzťah k meraniu času ako okolitá Európa a hodinárstvo tu malo do konca 18. storočia slabšiu povesť. Fenomén času sa objavil v súvislosti s mágiou a čarodejníctvom, viac ako inde hodiny slúžili erotickým účelom, o čom svedčia obrázkové motívy na vreckových hodinkách. Cestujúci z iných krajín vnímali Viedeň ako metropolu lajdáckeho zaobchádzania s časom a celé Rakúsko ako krajinu márnenia času. Tento negatívny pohľad sa dnes chápe ako viedenská nenútenosť. Výstava potrvá do 13. januára, otvorené je od 9.00 do 16.30 h, vstupné 50 šilingov.
(er, mi)