Pravdepodobne finančné problémy priviedli 72-ročného dôchodcu Milana v stredu krátko pred štvrtou popoludní k rozhodnutiu ukončiť svoj život. Priamo vo finančnej inštitúcii na Račianskej ulici, na ktorú mal pravdepodobne ťažké srdce, si vložil do úst podomácky upravenú jednoranovú pištoľ a vystrelil.
"Túto strelu prežil, k následkom jeho zranení sa lekári zatiaľ nevedeli vyjadriť," povedala krajská policajná hovorkyňa Silvia Miháliková. Policajti každý podobný prípad musia preveriť, až kým sa nedokáže, že k prípadnému úmrtiu došlo "prirodzenou cestou" alebo bez cudzieho zavinenia.
Samovrahovia často volia smrť strelnými zbraňami, predávkovaním sa liekmi alebo slučkou. Ďalším častým spôsobom je skok z výšky. K takýmto prípadom vyrážajú hasiči aj niekoľkokrát za mesiac. Podľa hasičov je najobľúbenejším miestom samovrahov v Bratislave Nový most, z ktorého sa vrhajú do Dunaja, často však chcú skákať aj z vyšších poschodí panelákov.
Vlani bolo v Bratislavskom kraji 58 samovrážd, zabilo sa 43 mužov a 15 žien. Je to druhý najmenší počet po Trenčianskom kraji. Dôvody samovrážd sú rôzne - dôvodom môžu byť depresie súvisiace s psychickými ochoreniami, závislosť od alkoholu či drog, problémy vo vzťahoch, ale aj sociálne a ekonomické ťažkosti. Medzi samovrahmi je niekoľkonásobne viac mužov ako žien, o život prichádzajú ľudia všetkých vekových kategórií. Na celom Slovensku sa vlani úspešne podarilo zísť zo sveta 639 ľuďom, čo je o 40 prípadov menej ako v roku 2002.
Náš Trestný zákonník nemá paragraf o samovraždách, neúspešní samovrahovia sa teda väzenia nemusia báť. Hrozí im iba psychiatrická liečba, aj keď sa jej vyhnú, odporúčajú im pomoc a dohľad psychológa. Trestným činom je však účasť na samovražde. Ak niekto samovrahovi v jeho úmysle pomáha, môže sa dostať do väzenia až na tri roky. Ak by niekto pomáhal pri ukončení života mladistvému, tehotnej žene alebo duševne chorému človeku, hrozí mu trest dva až štyri roky. (mk)