„V 50-tych rokoch boli na Slovensku oblasti, kde až 60 percent obyvateľstva malo endemickú strumu a vysoké percento trpelo kretenizmom,“ povedal zástupca riaditeľa Ústavu endokrinológie SAV Vladimír Štrbák. „J. Podoba, ktorý sa stal prvým riaditeľom ústavu, začal jazdiť po Slovensku. Presviedčal ľudí, aby sa dali vyšetriť. Bola to úžasná práca. Od roku 1949 do roku 1954 so šiestimi kolegami vyšetrili 160-tisíc ľudí,“ dodal zástupca riaditeľa ústavu, ktorý si v utorok pripomenul 50. výročie založenia.
„Začali sme na Žitnom ostrove. Výskyt endemickej strumy v nížinnej oblasti bol totiž európskou raritou,“ zaspomínal si J. Podoba.
Jeho tímu sa podarilo dokázať súvislosť medzi obsahom jódu v pitnej vode a zvýšeným výskytom kretenizmu. Ich zásluhou sa na Slovensku v roku 1953 začala jodidovať soľ. Generácia, ktorá ňou solila, už endemickou strumou netrpela a kretenizmus takmer vymizol. Neskôr ústav presadil aj vyšetrovanie všetkých novorodencov – deti sa totiž rodia bez klinických príznakov. Vďaka včasnej diagnostike a liečbe z detí, ktoré by predtým boli skončili v azylových domoch s ťažkým mentálnym postihnutím, dnes vyrastajú normálni jedinci.
Odborní pracovníci ústavu prišli aj s prevratnou myšlienkou vo vývojovej endokrinológii. Vladimír Štrbák o jej presadzovaní povedal: „Spočiatku bolo ťažké ľudí presvedčiť, že materské mlieko má unikátne a nenahraditeľné zloženie. Obsahuje aj hormóny, ktoré sa počas dojčenia menia. Vstrebávajú sa do tela dieťaťa a dokážu ovplyniť jeho neskorší vývoj, napríklad obezitu. Až keď sme usporiadali päť medzinárodných konferencií, presvedčili sme aj odbornú verejnosť. Dnes sa už touto témou zaoberajú v USA, Izraeli aj inde vo svete.“
Ústav sa podieľa aj na vesmírnom výskume. Výsledky ústavu neušli pozornosti Európskej únie, ktorá ho zaradila do siete svojich centier excelentnosti. Jednou zo zaujímavých tém, ktorým sa v súčasnosti v ústave venujú, je stres a jeho vplyv na organizmus. Je zaujímavé, že prvú teóriu o ňom vyslovil v Kanade žijúci komárňanský rodák pán Felye.
JANA MARTINKOVÁ