Marián Fillo v medzištátnom zápase proti Rumunsku. FOTO - ARCHÍV MÚZEA
V roku 1939 hodnotila tlač vystúpenie bratislavských tenistov na majstrovstvách Slovenska v Banskej Bystrici slovami: "Majster Slovenska Fillo začal hrať tu v Banskej Bystrici na dvorcoch v mestskom parku. A v tomto meste získal tento rok hrdý titul majster Slovenska. Záujmu obecenstva i účastníkov sa tešil Ajo Bulla, známy bývalý futbalový internacionál ŠK Bratislava, ktorý však pre veľké horúčavy nevydržal v súťaži do konca. Nech už to bol Fillo, Bulla, Krejčí alebo Nový, všetci bratislavskí tenisti získali sympatie nenáročným vystupovaním a peknou hrou."
V tom čase bol slovenskou jednotkou práve Marián Fillo, od roku 1936, keď sa presťahoval do hlavného mesta Slovenska, hráč ŠK Bratislava. Túto skutočnosť potvrdil samotný tenista aj vo svojom nepublikovanom curriculum vitae tenistu, v ktorom píše: "Vrcholným obdobím tenisových úspechov boli roky 1939 a 1940, v ktorých Fillo nenašiel medzi domácimi hráčmi premožiteľa a suverénne bol najlepším na Slovensku či už v dvojhre alebo vo štvorhre. Vojnové roky a s tým súvisiace zriedkavé zahraničné styky na turnajoch zapríčinili, že po kulminačných rokoch Fillovej kariéry prišla stagnácia výkonu, lebo na Slovensku nemal súpera, ktorý by ho nútil v gradácii výkonnosti ďalej pokračovať."
V Bratislave vyhral Talian
Nie ideálne, ale najlepšie podmienky poskytoval tenistom ŠK Bratislava, kde mali v roku 1940 k dispozícii štyri nové dvorce, v roku 1942 k nim pribudli ďalšie a v tom nasledujúcom mal areál už 11 kurtov. ŠK Bratislava sa stal v roku 1941 majstrom západoslovenskej tenisovej župy, z bratislavských klubov na neho nestačili ŠK železničiarov (bývalý LTC ŽÚ), ŠK Kábel, DSK ani PTE. V nasledujúcom súboji o titul majstra Slovenska porazil ŠK aj víťaza stredoslovenskej župy ŠK Žilina a vybojoval si titul na rok 1941. V tejto sezóne sa uskutočnili aj medzinárodné majstrovstvá Bratislavy za účasti tenistov z Nemecka, Chorvátska, Talianska a Čiech, pričom celkové víťazstvo si odniesol Talian Romanoni.
Nehralo sa pre nedostatok lôpt
V roku 1942 nastala na bratislavských kurtoch stagnácia, súvisiaca s nedostatkom tenisových loptičiek, keď vojnový stav sťažoval ich dovoz k nám, a tak sa župné majstrovstvá ani nekonali. Uskutočnili sa však majstrovstvá Slovenska a ich víťazom v dvojhre sa stal Marián Fillo z ŠK. Tento vtedy najväčší klub na Slovensku mal podľa klubovej štatistiky spolu 155 členov, z toho 32 žien, 68 mužov a 55 študentov, ktorí boli u nás najlepší vo svojich vekových kategóriách.
Na reprezentačnej úrovni zohrali slovenskí tenisti v období slovenského štátu tri stretnutia, prehrali sme s Rumunskom 0:5 a remizovali s Chorvátskom doma i vonku 3:3. Členmi slovenského výberu boli Fillo, Illéš, Vrba a Košinár. Práve poslední dvaja menovaní bratislavskí tenisti sa dostali v roku 1943 v domácom rebríčku pred Filla a Illéša, na ďalších miestach figurovali Krejčí, Brežný, Ambros, Hrankovič, Bořuta a Krajčík.
Najúspešnejšími tenistkami boli Krytinárová, Pulcová a Veverková. Viacerí z úspešných tenistov sa zúčastňovali okrem domácich aj na rôznych medzinárodných turnajoch, väčšinou však nie s výraznými úspechmi.
IGOR MACHAJDÍK
(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry v SR.)