Takmer rok po návšteve Jána Pavla II. v Bratislave je kostol na Kutlíkovej ulici, kde slúžil omšu, nedokončený a zadlžený. Socha pápeža, ktorá mala byť osadená pri kostole ako spomienka na jeho návštevu, je už hotová, ale aj na jej zaplatenie chýba milión 400-tisíc korún.
Bezúročnú pôžičku 5 miliónov korún na vyrovnanie dlhov spojených so stavbou Kostola Svätej Rodiny a pastoračného centra v petržalskej farnosti Svätej Rodiny schválilo miestne zastupiteľstvo Petržalka. Bolo potrebné, aby pokračovali dokončovacie práce, navyše subdodávateľ hrozil odmontovaním častí stavby, napríklad dverí či okien. Farnosť Svätej Rodiny sa zaviazala splácať pôžičku v mesačných splátkach vo výške minimálne 70-tisíc korún a ručí tiež založením pozemkov farnosti Sedembolestnej v mestskej časti Vajnory.
Päť miliónov však podľa predsedu stavebnej komisie a farskej rady Františka Kollára nepostačí ani na zaplatenie dlhov, nieto na dobudovanie kostola. Kostol bol pred rokom dostavaný do takej miery, aby pápežovi a jeho sprievodu poslúžil ako zázemie počas omše v Petržalke. Na tento účel vyčlenila tri milióny korún vláda. Mestská časť Petržalka poskytla v predchádzajúcom období na výstavbu kostola sedemnásť a pol milióna korún.
Či na uhradenie dlhov kostola, jeho dostavbu i sochu pápeža finančne prispeje arcibiskupský úrad, sa nám zatiaľ zistiť nepodarilo.
Petržalka je pre architektov odcudzeným prostredím. Cirkevné stavby tu neboli plánované, veriacim slúžil jediný pôvodný kostol z roku 1932. Ako prvé duchovné zariadenie vzniklo Saleziánske mládežnícke stredisko, neskôr postavili kostol pre evanjelickú cirkev. Z iniciatívy Hnutia kresťanských rodín a Spoločnosti saleziánov vznikol návrh na výstavbu areálu Kostola Svätej Rodiny s myšlienkou obnoviť duchovný život Petržalky práve cez život rodiny.
Areál Kostola Svätej Rodiny má slúžiť obyvateľom Petržalky na pastoračnú a duchovnú službu i na kultúrne, spoločenské a športové účely. Architektúra chrámu má oživiť sivú tvár sídliska a stať sa orientačným bodom v spleti domov.
Pozemok na stavbu bol vyčlenený v centrálnej zóne Petržalky, vo farnosti s najväčším počtom obyvateľov - 55-tisíc. V súťaži zvíťazil návrh Ing. arch. Ivana Koleniča, CSc., z architektonického ateliéru AAK v Bratislave. Po mnohých prípravných ťažkostiach sa začal realizovať, základné kamene Kostola Svätej Rodiny posvätil Ján Pavol II. pri návštevách Slovenska v rokoch 1990 a 1995. (mi, japa)