Každá má svoju trasu, všetky sú spoločne prepojené hlavnou, Moravskou vínnou trasou od Znojma až po Uherské Hradiště.
Trasy nie sú vedené priamo, ale kľukatia sa za každým miestnym cieľom, ktorý tu má svoj význam. Turista potom získa ucelený obraz o krajine, ktorou prechádza, a o živote v nej. V každom meste sa dajú kúpiť podrobné mapy trás, podľa ktorých možno plánovať výlety.
Všetky vínne cyklotrasy sú označené spoločným logom, každá má svoju farbu.
Moravské vínne cyklotrasy
Moravská hlavná - 280 km (Uherské Hradiště - Znojmo, červená); Brnianska - dobudováva sa (modrá); Znojemská - 163 km (tmavozelená); Mikulovská - 82 km (žltozelená); Velkopavlovická - 109 km (belasá); Podlužická - 113 km (oranžová); Mutěnická - 60 km (ružová); Kyjovská - 84 km (svetlozelená); Bzenecká - 24 km (strieborná); Strážnická - 101 km (tmavomodrá);
Uherskohradišťská - 74 km (fialová).
Stranu pripravil Prokop Slováček (V spolupráci s odborom regionálneho rozvoja oddelenia cestovného ruchu Krajského úradu Juhomoravského kraja)
Nabudúce: po území Maďarska
Hlavná časť Podlužickej vínnej cyklotrasy spája Břeclav a Hodonín. Jej vetvy však zasahujú do celého regiónu a na troch miestach sa napája na ďalšie vínne cyklotrasy. Vybrali sme pre vás
Podlužická vínna cyklotrasa
Má celkom 113 km a je značená oranžovou farbou. Táto cyklotrasa je najbližšie k slovenskej metropole. Z pohľadu Bratislavčanov je najvýhodnejšie dostať sa na južnú Moravu po Moravskej cyklotrase z Devína do Vysokej pri Morave. Odtiaľ sa dá pokračovať do Moravského Sv. Jána a cez Lanžhot do Břeclavi (z Bratislavy sa sem dostanete aj vlakom).
V Břeclavi sa na Podlužickú cyklotrasu napojíte najľahšie. Viac ako stovka kilometrov vás prevedie zväčša po rovinatom kraji. Vinári tu produkujú predovšetkým biele odrody - veltlínske zelené, ryzling rýnsky i vlašský, modrú frankovku a svätovavrinecké.
Zaujímavé miesta na trase
Pohansko: Archeologická expozícia v empírovom zámočku prezentuje výsledky nálezov z čias Veľkomoravskej ríše. Otvorená je až do októbra, od pondelka do nedele od 9.00 do 17.00.
Lanžhot: Najjužnejšia moravská obec, ktorej okolie zasahuje až k sútoku Dyje a Moravy na hranici Českej republiky, Slovenska a Rakúska. Národná rezervácia Ranšpurk a Cahnov chráni časti lužného lesa pralesovitého charakteru.
Moravská Nová Ves: Druhá najväčšia vinárska obec v Podluží. Je tu 170 vínnych pivníc.
Mikulčice: Jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk v Českej republike.
Hodonín: Barokový zámoček z roku 1642 je sídlom Masarykovho múzea.
Prušánky: Najväčšia vinárska obec oblasti. Pivnice tvoria unikátnu osadu s názvom Nechory.
(Podľa: www.stezky.cz)