Spôsob, akým stavebník realizuje rekonštrukciu domu na Tallerovej ulici, pobúril obyvateľov, ktorí majú so stavbou spoločný dvor.
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Šesťpodlažný bytový dom na Tallerovej ulici v centre mesta už roky chátra. V poslednom čase však zmenil majiteľa, ktorý inicioval jeho rekonštrukciu. Robotníci, ktorí robia stavebné práce, sa kvôli svojmu prístupu stretli s odporom obyvateľov okolitých domov. "Veselo zhadzovali odpad zo štvrtého poschodia na zem. Jediná mechanizácia, ktorú majú, je kladka a lano. Taký spôsob organizácie výstavby určite nemajú povolený stavebným úradom. Keď sme ich upozorňovali, že príliš prášia, vysvetlili nám, že na mieste nie je žiadny stavbyvedúci," hovorí obyvateľka domu na Dobrovičovej, ktorý má so starým domom spoločný dvor. Obyvatelia sa so svojimi pripomienkami obrátili aj na staromestský stavebný úrad, kde požiadali o okamžitý stavebný dohľad. Tam sa však preskúmaniu ich sťažnosti začnú venovať až od budúceho pondelka. Prekáža im tiež, že v stavebnom povolení nie sú stanovené dni pracovného pokoja, takže sa pracuje na stavbe nepretžite celý týždeň aj počas soboty a nedele.
"V júli, keď bolo teplo, sme museli mať všetci otvorené okná. Robotníci tu mali nahlas pustené rádio, a vypli ho až po príchode policajtov," hovoria obyvatelia. Tiež im prekáža, že stavebný úrad prekvalifikoval využitie domu z bytovky na kancelárie, pričom sa neobrátil na nájomníkov okolitých domov ako účastníkov konania. "Podľa našich informácií budú mať na dvore parkovisko pre štyri autá a kaviareň s kapacitou dvadsať miest, čo určite tichu vo dvore nepridá," hovorí rozhorčená obyvateľka Dobrovičovej. Situácia sa zlepšila podľa jej slov, až keď zasiahla Slovenská stavebná inšpekcia - inšpektorát Bratislava. Jeho riaditeľ bol na stavbe dvakrát osobne. Zápisom do stavebného denníka upozornil stavebníka na zistené nedostatky a poučil ho o možných sankciách. Pri druhej návšteve stavby nezistil opakovanie nepovolených činností.
Dom dlho patril akciovke ministerstva zahraničia Správe služieb diplomatickému zboru. "Budovu sme však nevyužívali, preto sme ju predali. Rekonštrukčné práce vykonáva nový majiteľ," povedal Tomáš Szabo zo spoločnosti. Podľa informácií denníka SME budovu začiatkom tohto roka získal podnikateľ Radomír Bžán. Cenu, ktorú nový majiteľ za objekt zaplatil, nechce zverejniť ani správa služieb, ani ministerstvo zahraničných vecí.
MARTIN KÓŇA
JANA PARKROVÁ
Ak obyvateľom spôsobujú problémy práce na stavbách v blízkosti ich domovov, môžu sa obrátiť na stavebný úrad, ktorý stavbu povolil. Ten určuje aj podmienky, za akých sa stavba realizuje. To, či ich stavebník dodržiava, by mal úrad aj kontrolovať. Ak občania nie sú spokojní s vybavením sťažnosti zo strany stavebného úradu, jeho nadriadeným orgánom je príslušný krajský stavebný úrad.
Po týchto krokoch sa môžu obrátiť aj na Slovenskú stavebnú inšpekciu, ktorá kontaktuje stavebný úrad a upozorní ho na zistené nedostatky alebo uloží stavebníkovi nápravné opatrenia či pokutu. Ak stavebník stavia v rozpore so stavebným povolením, môže byť potrestaný finančnou pokutou - fyzické osoby sumou až do jedného milióna, právnické osoby do piatich miliónov. (mk, japa)