"Mi dankas alvi," aj takto vám v týchto dňoch môžu poďakovať cudzinci, ktorí na prvé počutie rozprávajú nezrozumiteľnou rečou. Nielen Bratislava, ale celé Slovensko sa na tento týždeň zmenilo na krajinu jazyka a kultúry esperanto. V nedeľu otvorili týždeň esperanta, ktorý sprevádza 37. konferenciu ILEI - čo je medzinárodná liga učiteľov esperanta - a 77. kongres SAT - Svetový esperantistický zväz.
"Esperanto mnohí vnímajú ako umelo vytvorený jazyk, čo však vôbec nie je pravda," hovorí Alica Komlóšiová z bratislavskej organizácie ESO, ktorá patrí k hlavným organizátorom podujatia. "Podľa nás esperantistov to je plánový jazyk, ktorý funguje už vyše sto rokov a má za úlohu najmä spájať ľudí zo všetkých krajín sveta. Esperanto nie je len jazyk, ale je to najmä priateľstvo," dodáva Komlóšiová. Tento svojský jazyk na prvé počutie pripomína španielčinu, taliančinu, ale aj angličtinu, nemčinu či latinčinu.
O tom, že esperantom hovoria ľudia naozaj z celého sveta, svedčia aj účastníci konferencií. Vyše 200 študentov i starších ľudí prišlo nielen z okolitých krajín ako Česko či Poľsko, ale aj z Austrálie, Izraela, Anglicka, Chorvátska a dokonca aj z Madagaskaru. Esperantisti týždeň počúvajú prednášky, spoznávajú slovenskú kultúru, historické pamiatky a slovenské jedlá. "V nedeľu večer sme ich vzali do typického slovenského podniku a veľmi si pochutili na cesnakovej polievke a bryndzových haluškách," s úsmevom hovorí Komlóšiová.
Esperanto sa dá vraj lepšie naučiť ako iné jazyky. "Po dvoch rokoch ovládam esperanto oveľa lepšie ako anglický jazyk po šiestich rokoch. Kým pri iných jazykoch sa musíte naučiť nejaké pravidlo a potom dostať do krvi všetky výnimky, pri esperante si úplne vystačíte s jednoduchými pravidlami. Teraz sú mojím problémom iba nové slovíčka," vysvetľuje mladý esperantista Rasťo.
Táto zaujímavá reč sa pri dostatočnom záujme bude dať naučiť od septembra aj v kultúrnom dome v Novom Meste. SAŠA OBUCHOVÁ