i či osamelým rodičom. Tí by mali zaplatiť za mesačný pobyt dieťaťa približne 1370 korún. Naopak - pre rodičov s vyšším príjmom bude pobyt dieťaťa drahší. Môže sa vyšplhať až nad päťtisíc korún u rodiny, ktorá dosahuje približne 3-násobok životného minima.
Napriek pomerne vysokým platbám u tejto kategórie rodín výraznejší pokles záujmu o miesta v jasliach nepredpokladajú. Ako nám povedala Marta Rojková z detských jasieľ na Čajkovského ulici, záujem o jasle je vysoký. Jasle majú kapacitu 45 miest, prijímajú do nich deti od pol roka do troch rokov. Nový systém platieb môže spôsobiť určitý pokles u starších detí, ktoré už môžu chodiť do škôlky. Väčšina škôlok prijíma totiž deti už od dvoch rokov, takže rodičia sa môžu rozhodnúť premiestniť svoje dieťa tam. Minimálny pokles bude zrejme u najmenších detí.
Staré Mesto spravuje troje detské jasle a v minulosti až 71 percent na chod zariadení vykrývalo zo svojho rozpočtu. Náklady na chod predstavovali okolo 7,6 milióna, iba o čosi viac ako dva milióny pritom tvorili príspevky od rodičov. Od septembra budú najmenej za dieťa platiť rodiny, ktorých čistý príjem je iba do výšky životného minima. Ani nový systém platieb nepokryje náklady na chod jasieľ úplne a miestna časť ich bude dotovať aj naďalej. Rodičia budú dokladovať svoje príjmy dvakrát ročne.
V miestnej časti Nové Mesto sú jediné detské jasle, ktoré spravuje mestská časť, a záujem rodičov ani nie je možné uspokojiť. Ako nám povedala riaditeľka detských jasieľ Helena Oborilová, kapacitu 50 miest majú úplne vyťaženú. Najviac detí má okolo roka, mladších detí je menej. V jasliach sú presvedčení, ža patria k najlacnejším zariadeniam na Slovensku. Diferenciácia v platení sa tu netýka príjmov rodiny, ale miesta bydliska. Obyvatelia Nového Mesta popri stálej 500-korunovej mesačnej platbe hradia za deň pobytu 90 korún, zatiaľ čo Bratislavčania z iných častí zaplatia 150 korún za deň a cudzinci 200 korún. (eta)