Podľa vizualizácie, ktorú pripravili aktivisti, by nová budova výrazne trčala nad ostatnými. VIZUALIZÁCIA - WWW.AMBIENCE.SK/SANCOVA
V súvislosti s problematickým mrakodrapom sa v poslednom čase objavili dve petície. Jednu - proti výstavbe novej dominanty na Šancovej - pripravili občianski aktivisti z okolitých ulíc. "Podarilo sa nám zozbierať 658 podpisov Bratislavčanov, ktorí s takýmto výrazným zásahom do koloritu širšieho centra mesta nesúhlasia. Šancová je zastavaná pomerne rovnomerne a mrakodrap by tu pôsobil rušivo. V jeho bezprostrednom susedstve sú napríklad dvoj- až trojposchodové domy, ktoré sa po dokončení stavby úplne stratia. Mrakodrap by zhoršil kvalitu života obyvateľov z okolia," hovorí predseda petičného výboru Peter Hodál. Petícia v týchto dňoch leží na ministerstve životného prostredia, aktivisti ňou chcú ovplyvniť rozhodnutie ministerstva. "Je predčasné hovoriť o tom, či ministerstvo rozhodne kladne, alebo záporne. Samozrejme, budeme prihliadať aj na názory občanov podpísaných v petícii," povedala Danica Filová z ministerstva.
Ako protiváha k petícii vznikla ďalšia, pod ktorú sa podpisujú ľudia s opačným názorom. "Bývam dlhé roky v Petržalke a rada by som mala možnosť presťahovať sa do centra. Neviem, prečo sa iniciátorom výstavby ďalších bytových kapacít stále hádžu nejaké polená pod nohy. Podľa mojej mienky by bytov v centre malo pribúdať. Šancová nie je historickou ulicou. Kto nechce v meste mrakodrapy, nech ide bývať na vidiek," myslí si Ľudmila Serdenová.
Okrem spomínaných dvoch petícií sa k mrakodrapu vyjadrili aj známe osobnosti, otvoreným listom ministrovi životného prostredia. "Mesto by si zaslúžilo obsiahlejšiu diskusiu o územnom plánovaní a umiestňovaní výškových budov. Tento prípad sa mi zdá izolovaný, nie je súčasťou nejakej širšej stratégie. Ide podľa mňa o klasický príklad toho, ako sa darí uprednostňovať jeden typ záujmov pred ostatnými," hovorí jeden zo signatárov listu Martin Bútora. (mk)