Práce na základoch osempodlažnej budovy sú v plnom prúde. Je možné, že na nich vyrastie aj 34-poschodový mrakodrap. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Vajda: Mesto nerozhodovalo prehnane rýchloK mrakodrapu na Šancovej sa ešte na jar kladne vyjadrilo vedenie mesta. O stanovisku magistrátu k tejto stavbe, ale aj k celej koncepcii samosprávy ohľadne výstavby výškových budov v meste sme sa rozprávali s hovorcom primátora MILANOM VAJDOM.
Mesto vydalo k spomínanej stavbe kladné stanovisko aj napriek pomerne krátkemu času na posúdenie. Iste ste mali pre to relevantné dôvody. Môžete ich zhrnúť?
"Odborné útvary magistrátu tri roky overovali priestor susedného Predstaničného námestia, záujem o výstavbu výškových budov je aj v lokalite Mýtnej a Radlinského. Až potom prišla oficiálna žiadosť investora o vydanie záväzného stanoviska. Mesto teda určite nerozhodovalo prehnane rýchlo alebo dokonca zbrklo. Konečné rozhodnutie však neprináleží magistrátu, ale staromestskému stavebnému úradu."
V súčasnosti sa pripravuje nový územný plán mesta. Ako sa vyrovná s umiestňovaním výškových budov v centre?
Predchádzajúce územné plány sa reguláciou a umiestňovaním výškových budov nezaoberali. Návrh nového územného plánu, ktorý by mal byť definitívne prijatý na budúci rok, sa vyjadruje k regulácii výškových budov podstatne hlbšie. Nerieši ich umiestňovanie a konkrétnu výšku na parcelu - to nerobí žiadny územný plán na svete, ale dáva základné rámce o indexe podlažných plôch a miere zastavanosti.
Navyše, návrh nového územného plánu vymedzí aj body, ktoré chceme chrániť z hľadiska panorámy mesta. Ak príde konkrétna požiadavka, mesto ju overuje prostredníctvom urbanisticko-architektonických štúdií a územného plánu. Až potom vydáme svoje záväzné stanovisko. Tak tomu bolo aj v prípade Šancovej ulice."
Mesto už desať rokov nemá hlavného architekta. Nepomohla by práve takáto funkcia v prípadoch, ako je mrakodrap na Šancovej? Napríklad teraz vznikol konflikt medzi názormi magistrátu a pamiatkarov, netreba jednoznačné stanovisko?
"V Európe sú desiatky miest bez hlavného architekta. Jeho kompetencie má v súčasnosti na starosti magistrát. Túto pozíciu však chceme obnoviť - samospráve by to prospelo, najmä pokiaľ ide o tvorbu ucelenej vízie, koncepcie a stratégie ďalšieho rozvoja mesta. Výberové konanie na tento post chceme vypísať niekedy na jeseň po konzultáciách s poslancami, prípadne aj so stavovskými organizáciami architektov.
Hlavný architekt by mal byť svojím postavením a kompetenciami vážnou autoritou samosprávy mesta. Nemal by mať samostatný útvar a nemal by vykonávať exekutívu v oblasti územného plánovania." Martin Kóňa