Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Bratislavská výprava doviezla z USA osem medailí

S ôsmimi medailami sa vrátili mladí bratislavskí športovci z 38. medzinárodných hier žiakov do 15 rokov, ktoré sa konali v americkom Clevelande. Najúspešnejšia bola plavecká časť výpravy, v ktorej dominovali medailistky z nedávnych ME juniorov.

Úspešné slovenské plavkyne zľava Daša Magulová, Dana Kubalová, Katka Filová a Denisa Smolenová. Dovedna získali päť medailí.

FOTO INTERNET - HTTP://DOLINAJ.CZECHIAN.NET/ICG2004/

Denisa Smolenová získala zlato na 50 m motýlik, striebro v štafete na 4 x100 m a bronz na 100 m motýlik. Katarína Filová si vybojovala zlato na 100 m kraul a striebro v štafete. V nej im k striebornému úspechu výbornými výkonmi pomohli aj Daša Magulová a Daniela Kubalová. Vo finále plaveckých súťaží mala Bratislava zastúpenie 15 ráz vrátane piatich štartov chlapcov R. Vargu, A. Siekela a S. Wollnera.

"Medailí mohlo byť aj viac, ale časový rozpis jednotlivých súťaží nás prinútil našich pretekárov aj trocha šetriť. Veď napríklad Smolenová s Filovou po doplávaní jednej súťaže o päť minút plávali ďalšie finále," povedal Karol Máčik, tréner Smolenovej i celej výpravy.

V skoku do výšky bola Darina Výpalová bronzová a v skoku do diaľky ju napodobnil Lukáš Lupták. V stolnom tenise mali iba trinásťročné Simona Lazarčíková a Andrea Daubnerová silné súperky najmä z východnej Ázie. Najlepšie obstáli v súťaži družstiev, kde si vybojovali bronz.

V súťaži gymnastiek mala smolu Liana Awadová, ktorá mala šancu na medailu, no po zranení napokon vôbec nemohla nastúpiť. A tak našu gymnastiku zastupovala len najmladšia členka výpravy, jedenásťročná Maja Antalová, ktorá spomedzi 41 pretekárok obsadila 15. až 20. miesto.

"Hry boli síce bohaté na účastníkov, bolo ich asi 3000 z celého sveta, no organizačne zaostávali. Propozície jednotlivých súťaží sa upravovali v poslednej chvíli, výpravy buď vôbec nedostali časové harmonogramy, alebo až tesne pred súťažou. Veľký počet dobrovoľných organizátorov viac prekážal, ako pomáhal. Pre nás boli nezvyčajné aj prísne bezpečnostné opatrenia a kontroly. Na otváracom ceremoniáli sa zúčastnil prezident USA Bush a väčšina členov našej delegácie sa s ním vďaka tomu, že stála na začiatku kordónu, osobne stretla," povedal nám po návrate domov vedúci bratislavskej výpravy Marián Valovič.

Nasledujúce medzinárodné hry žiakov sa uskutočnia v anglickom Coventry a v roku 2006 v thajskom Bangkoku.