"Náčelníčku mestskej polície Zuzanu Zajacovú oslovili pracovníci Bratislavskej katolíckej charity na Heydukovej ulici a dohodli sa na spolupráci. Naši policajti sa budú usilovať bezdomovcom v centre poradiť. Nikoho nemôžu donútiť, aby charitu navštívil, ale budú ich sem odkazovať," povedal hovorca mestskej polície Peter Pleva.
Problémom je, že bezdomovcom často ich spôsob života vyhovuje a kým nie je zle, pomoc odmietajú. "Hlavne v lete si vyžobrú dostatok na to, aby prežili. Preto si veľmi dobre rozmyslia, či na hodinu svoje miesto opustia a prídu sa k nám napríklad umyť," hovorí sociálny pracovník charity Stanislav Kalman.
Spolupráca mestských policajtov a sociálnych pracovníkov sa zatiaľ prejavila len v jednom prípade. "Hliadka nás privolala k bezdomovcovi na Námestí SNP ošetriť mu zranenú nohu. Snažili sme sa mu ponúknuť pomoc, no odmietol ju a pobral sa preč," hovorí Kalman.
Ľuďom bez strechy nad hlavou charitatívna organizácia ponúka možnosť kúpiť si 20-korunový mesačný preukaz, oprávňujúci ich na jedno jedlo denne.
Bezdomovci si tu môžu vybaviť aj kartu služieb, ktorá im umožňuje nákup šiat, v priestoroch charity sa môžu denne okrem utorka v čase od druhej do štvrtej poobede aj osprchovať či nakontaktovať sa na rôzne pracovné agentúry a ubytovne.
V súčasnosti sem chodí denne obedovať asi tridsať ľudí, osprchujú sa tu v priemere traja až siedmi. Podobné služby ponúkajú napríklad sestry rádu Matky Terézie v Petržalke či v Podunajských Biskupiciach na fare Antona Srholca.
Väčšine z neprispôsobivých ľudí, na ktorých si na podnet vedenia mesta majú posvietiť mestskí policajti, ich terajší život vyhovuje.
Okolodiúci by však žobrákom nemali pomáhať hotovosťou, ale radšej ich poslať do niektorej z charitatívnych organizácií, zhodujú sa sociálni pracovníci z Heydukovej aj policajti.
MARTIN KÓŇA