FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
ia a nábrežím Dunaja. Novú ulicu pomenovali podľa Landererovho paláca, ktorý stál na Šafárikovom námestí.
Koncom 19. storočia postavili na ulici neobarokový palác a nájomné domy v neorenesančnom štýle. V severnej časti ulice vynikajú najmä moderné budovy finančných inštitúcií, v ktorých sídlila Union banka či Národná banka.
SAŠA OBUCHOVÁ
V tejto budove, postavenej v novobarokovom štýle, v rokoch 1946 až 1968 sídlila redakcia týždenníka Kultúrny život. Jeho najvýznamnejších prispievateľov a tvorcov pripomína pamätná tabuľa.
Svoju pamätnú tabuľu tu má aj jeden z kodifikátorov slovenského jazyka a buditeľ národa Ľudovít Štúr. Autorom tabule, ktorú odhalili v roku 1943 pri príležitosti stého výročia uzákonenia spisovnej slovenčiny, je akademický sochár Jozef Pospíšil.
Na dnešnom Šafárikovom námestí stál v minulosti Landererov palác, podľa ktorého dostala ulica svoje prvé pomenovanie. Palác bol postavený v druhej polovici 18. storočia a mal veľkú sálu i dobre umiestnenú záhradu. Jeho bočné okná z jednej strany smerovali práve na Štúrovu ulicu.
Budova, v ktorej dlhé roky sídlil podnik Tulipán, bola postavená v roku 1903 podľa budapeštianskych architektov. Mnohí na nej môžu obdivovať zachovanú secesnú architektúru a krásne ornamenty. Zaujímavý je taktiež nápad postupne sa zužujúcich balkónov.
Umelecká elita - herci, režiséri, dramaturgovia, ale aj prekladatelia, novinári či spisovatelia sa stretávali v legendárnej reštaurácii a kaviarni Luxorka na 1. poschodí. Práve tu vznikli mnohé historky a príbehy, ktoré sa tradujú ešte doteraz. Dnes tu na prízemí sídli veľké kníhkupectvo Luxor.
Na vynikajúce zákusky z cukrárne na Štúrovej ulici boli zvyknutí ešte starší Prešporáci. V minulosti tu bola preslávená cukráreň rodiny Myšákovcov. Začínali najprv v susednej budove, neskôr si prenajali aj vedľajšie priestory. V súčasnosti je cukráreň zatvorená.
Celkovú šedivosť a strohosť ulice, ktorej dominujú bankové a nájomné domy, presvetľujú a rozjasňujú výklady obchodov. Jeden z nich ponúka sviežo a optimisticky ladené servisy.
Palác Vidora Csákyho bol postavený v roku 1892 podľa návrhu viedenského architekta Heinricha Adama. Na svoju dobu pôsobila budova veľmi honosne, no zároveň moderne. O tom, že palác bol zariadený naozaj prepychovo a nadštandardne, svedčia aj dve kúpeľne a toalety umiestnené na druhom a treťom poschodí.
Dve sochy strážia vchod do súčasnej OTP Banky. Budova banky bola postavená v roku 1923, na čo upozorňuje aj latinsky napísaný letopočet na tejto stavbe.