Za posledných päť rokov sa stávajú dopravné nehody čoraz častejšie, ich počet narástol ročne o takmer päťtisíc. V Bratislave sa priemerne denne stáva 38 nehôd, za prvých šesť mesiacov zomrelo na ich následky 30 ľudí, z toho 16 chodcov. "Práve letná turistická sezóna je obdobie, keď majú dopravné nehody najtragickejšie následky," povedala bratislavská policajná hovorkyňa Silvia Miháliková.
Dopraváci pripravili v rámci projektu Bezpečné leto množstvo špeciálnych kontrol zameraných na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky, rýchlosť, alkohol, používanie bezpečnostných pásov či telefonovanie za volantom.
"Chceme však pôsobiť aj preventívne. Vodiči si počas jazdy môžu všimnúť niekoľko desiatok billboardov, ktoré upozorňujú na najčastejšie príčiny havárií, ako prekračovanie rýchlosti a alkohol," hovorí Miháliková. Billboardy sú napríklad na Americkom námestí, Bajkalskej, Tomášikovej, Karloveskej a inde. "Najviac ich je v druhom okrese, kde sa stáva aj najviac nehôd. Okrem toho sú aj v centre, Novom Meste, Karlovej Vsi a Petržalke."
Policajti sa snažia vplývať aj na deti, už šesť rokov prednášajú žiakom 50 škôl o doprave v rámci projektu Správaj sa normálne. Deti okrem iného učia, ako sa majú správať na korčuliach a pri bicyklovaní. Súčasťou výučby je napríklad súťaž Veselá zebra. Polícia vydáva aj niekoľko dopravných letákov.
S deťmi spolupracujú policajti aj počas výchovných akcií na cestách. Do povedomia sa pomaly dostáva akcia Jablko - citrón. Dopraváci zastavujú vodičov, komunikujú s nimi však deti. Ak idú prirýchlo, dostanú ako pokutu citrón. Ak rýchlosť dodržiavajú, dostanú od detí sladké jablko. Začiatkom júna zas deti dohovárali na ďalšej špecializovanej akcii vodičom s mobilmi. "Chceme, aby sa deťom v čo najskoršom veku dostala do krvi zodpovednosť na cestách," dodala Miháliková. (mk)