a Bratislava z prelomu 50-tych a 60-tych rokov nastúpil v drese bielych spolu so svojím 22-ročným vnukom Karolom. "Ani vám neviem presne povedať, kto bol najmladším. Bol tam mladý Pukalovič, bol tam môj vnuk. V mužstve modrých nastúpil Karafiát," nahlas uvažoval nestor slovenského hokeja, ktorý pri vymenovaní zabudol na 15-ročného žiaka Tomáša Bokroša, ktorý v mužstve modrých nastúpil v obrane spolu s otcom Ernestom a vo formácii aj s bratom Lukášom.
Karol Fako povedal, že ho nemuseli organizátori dlho prehovárať, aby nastúpil v tomto nezvyčajnom súboji, lebo on o takejto možnosti uvažoval už dávnejšie. "Bol som jedným z iniciátorov akcie. O niečom podobnom sme spolu s Romanom Hodoňom a Ivanom Dorničom hovorili už pred rokom," povedal veterán na korčuliach, ktorý podobné hokejové exhibície už v minulosti viedol zo striedačky. "Medzi mnou a vnukom je 51-ročný rozdiel. Keď už to má byť zápis do Guinnessovej knihy rekordov, nech je to poriadny rekord," zdôraznil Fako. "Pôvodne sme takýto zápas chceli hrať proti Čechom, lenže nevedeli sa rozhýbať, tak sme ho odohrali sami. Škoda, že prišlo tak málo ľudí. Ale bolo pekné počasie, asi boli pri vode," dodal.
Nápad Romana Hodoňa podnietil obuť korčule a vziať hokejku do rúk nielen deda a vnuka Fakovcov, ale aj otca a synov Bokrošovcov, otca a syna Rusnákovcov či tria Gregorovcov, ku ktorým sa pridali Haščákovci, Marcinkovci, Dorničovci, Draganovci, Ružičkovci, Hossovci, Ulehlovci, Svitekovci, Stašovci, Jaškovci, Hartmannovci, Libovci, Pukalovičovci či Bartánusovci. Zápas rozhodovala trojica Koncovcov a Jozef Vrábeľ starší, ktorého syn Michal hral v tíme modrých. (tasr)
ŠTARTFOTO - JÁN SÚKUP