Budovu na Panskej 35 dal pred sto rokmi postaviť lekárnik Adler v historizujúcom štýle práve preto, aby v jej prízemí mohol umiestniť nábytok a zariadenie unikátnej lekárne, ktorá bola pôvodne v 18. storočí v jezuitskom kolégiu na Kapitulskej ulici. "Po roku 1948 bola skonfiškovaná len polovica domu na Panskej 35 a tú po roku 1990 získalo mesto. Druhá polovica domu však nikdy mestu nepatrila. Nebola nikdy vyvlastnená a nevieme vypátrať jej vlastníkov. Ako posledný majiteľ bola v roku 1948 uvedená rodina Hlavats," hovorí námestník primátora Štefan Holčík. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Vzácny mobiliár - barokový nábytok, ktorý tvoril interiér Lekárne u Salvátora, spolu so zázemím lekárne a liekmi v roku 1995 v privatizácii kúpila magistra Júlia Selecká za 1,7 milióna korún.
Lekáreň pol roka prevádzkovala, ale keďže sa nedohodla s mestom na výške nájmu priestorov lekárne, predala ju firme Araver z Trenčína.
Starostlivosť o nábytok kontroluje pamiatková inšpekcia ministerstva kultúry.
"Je uložený vo firemnej prevádzke spoločnosti Araver v Trenčianskych Tepliciach. Nepoužíva sa a je ošetrovaný," hovorí Iveta Kodoňová z ministerstva kultúry. Nábytok by mal však podľa jej slov najväčšiu hodnotu, ak by bol opäť na svojom mieste. (japa)