Za posledné dva mesiace sa na staromestskom miestnom úrade zaevidovalo dvesto psičkárov. Zabrali kontroly, ktoré vykonávali pracovníci miestneho úradu spolu s mestskými policajtmi. "Kontrolujeme vytipované lokality na nábreží či na Palisádach. Hlavne niektorí starší ľudia ani nevedeli, že pes má byť evidovaný," povedal hovorca mestskej polície Peter Pleva.
Pokuta za neprihláseného psa je až do päťtisíc korún. Dôchodcovia zaplatia za jedno zviera ročne sto korún. Normálne sa platí 900 korún, za psa s výcvikom a skúškou spôsobilosti tri stovky. Podľa odhadov pracovníkov miestneho úradu žije v Starom Meste dve- až tritisíc psov. "Prihlásených máme 1800, predpokladám, že neevidovaných je ďalších tristo až päťsto," hovorí Karol Pancza z oddelenia správnych činností.
Policajti kontrolujú aj to, či psičkári odpratávajú exkrementy. Ak nie, môžu dostať tisíckorunovú pokutu. "Na frekventovaných plochách máme umiestnenú asi stovku košov na psie výkaly, inde možno exkrementy odhadzovať priamo do odpadkových košov," hovorí Pancza. Koše nie sú ako v niektorých iných mestských častiach vybavené vrecúškami, tie si musia majitelia psov nosiť z domu.
O odstraňovanie výkalov sa v centre stará jeden pracovník na mopede so špeciálnym vysávačom. "Denne povysáva z verejných priestranstiev 70 kilogramov výkalov. Jazdí hlavne po parkoch, námestiach a stará sa primárne o trávnaté plochy." Jeden vysávač však všetku prácu nestíha. "Potrebovali by sme minimálne jeden-dva naviac. Nie je to však také jednoduché, prevádzka zariadenia spolu so mzdovými nákladmi predstavuje ročne aj milión korún," dodal Pancza.
V súčasnosti by chceli pracovníci miestneho úradu nájsť vhodné miesto, kde by povolili voľný výbeh psov. Takýto priestor totiž v mestskej časti chýba - v uliciach centra je niečo takéto nemožné a parky sú chránenými oblasťami.
(mk)