
Aj po večeroch sa vyrába umelý ľad klziska na Hviezdoslavovom námestí pred SND. Technické zariadenie klziska umožňuje výrobu kvalitného umelého ľadu pri teplote vzduchu okolo 10 až 12 stupňov Celzia. Plocha na korčuľovanie má rozmer 32 x 16 m. Novinkou sú tribúny s kapacitou 40 miest na sedenie, kde sa budú dať odkladať veci, a rodičia či starí rodičia budú môcť pohodlnejšie sledovať svoje ratolesti na korčuliach. Umelé klzisko pre verejnosť oficiálne otvoria v stredu 5. decembra o 16.00 h ako súčasť veľkého mikulášskeho programu pre deti. FOTO – MARIÁN JASLOVSKÝ
Polícia v Bratislavskom kraji zaznamenala nárast výskytu falzifikátov tisíckorunáčok a päťstokorunáčok. Stalo sa, že mladí ľudia si kúpili falošnú tisíckorunáčku za pravých sto korún a skúšali falošnou bankovkou platiť. Falšovatelia pri platení často využívajú predvianočný zhon v obchodoch, keď pokladníčka nie vždy spozoruje falzifikát. Dozvie sa to, až keď odovzdáva tržbu do banky. Pri vydávaní peňazí v obchode si treba všímať papier, pravé bankovky ho majú kvalitnejší, drsnejší, na okraji je lesklý prúžok, nezabudnúť na vodoznak.
Okrem našich peňazí sa u nás často falšujú valuty, najmä stodolárové bankovky a marky. Polícia očakáva, že v súvislosti s prechodom na euro menu sa ich objaví ešte viac. Kým v minulosti sa objavilo za mesiac v Bratislavskom kraji 10 falzifikátov stodolároviek, dnes je ich 30. Vyrábajú sa priamo na Slovensku, alebo ich podnikavci nosia z bývalej Juhoslávie a Ruska. Cez vekslákov sa potom bankovky púšťajú do obehu.
Až 95 percent falošných bankoviek sa zadrží priamo pri platbách v obchodoch a peňažných ústavoch. Už samo prechovávanie takýchto bankoviek je trestné, ich výroba a uvádzanie do obehu sa trestá odňatím slobody na 8 až 15 rokov. (r)