Stanislava Fajtová zamenila beh za bicykel, má z neho väčšiu radosť. FOTO PRE SME - JURAJ MALATIN
šieho osemročného Gymnázia J. Papánka. Nedávno oslávila 20 rokov.
V pohári je už prvá
Stanislava Fajtová začala s aktívnym športom v 15 rokoch ako orientačná bežkyňa v Rapide Bratislava. Pre problémy s kolenami v 18 rokoch zmenila šport. Zostala pri orientácii, ale už na Vazovovej a na bicykli. "Viac ma napĺňa bicykel, je to zaujímavejšie, viac prejdem a vidím. Vyčerpaná som z neho rovnako ako z behu, niekedy i väčšmi," rozhovorila sa Fajtová.
Zúčastňuje sa na Slovenskom i Českom pohári. V slovenskom je priebežne prvá, v českom jedenásta. Vyšli jej najmä nedávne otvorené majstrovstvá Slovenska pri Košiciach, po oba dni jednoznačne zvíťazila a predbehla enklávu Poliek na zostávajúcich medailových pozíciách. "V našej kategórii nebola až taká silná konkurencia. Prvý raz som vyhrala dva dni po sebe. Minulý rok som v Slovenskom pohári skončila tretia. Teraz som získala veľa bodov aj preto, lebo sa boduje aj časový odstup od druhej," pokračovala Fajtová, ktorá medzi ženami súťaží druhý rok.
Chce zopakovať Plzeň
Vrcholom sezóny budú októbrové majstrovstvá sveta v Austrálii, na ktorých bude jedinou Slovenkou. Predtým ju však v auguste čaká Český pohár a sústredenie v Jihlave. V septembri nasleduje dvojkolo Slovenského pohára v Pezinku a potom už spomínaný doterajší vrchol Fajtovej kariéry. "Na majstrovstvách sveta by som sa chcela umiestniť v prvej dvadsiatke. Nepoznám svetovú špičku. Keby som zopakovala svoje umiestnenie z Plzne, bola by som spokojná," plánuje Fajtová. V Plzni sa na pretekoch Svetového pohára minulý rok predstavila prvý raz ako slovenská reprezentantka na významnom podujatí a skončila zo 45 pretekárok na peknom 16. mieste v disciplíne voľný výber kontrolných stanovíšť.
Mladá slovenská reprezentantka nemá špeciálne obľúbenú trať. Ako hovorí, niekedy jej vyjde krátka, niekedy dlhá trať. Tréningový plán jej zostavuje generálny sekretár Slovenského zväzu orientačných športov Marián Kazík. V lete sa popri bicyklovaní venuje behaniu, korčuľovaniu či volejbalu. V zime k behu pridáva bežecké lyžovanie a plaváreň. "Mám rôznorodú prípravu, aby som nebola od rána do večera na bicykli," dodáva Fajtová. V roku 2003 jej tachometer na 30-tisícovom bicykli zaznamenal dva a pol tisíca kilometrov, tento rok ich doteraz už má vyše dvoch tisícok. KAROL SVOZIL
Orientačná cyklistika paradoxne nepatrí do Slovenského zväzu cyklistiky, ale do Slovenského zväzu orientačných športov. Súťaží sa na 40-minútových krátkych tratiach, klasických (100 min), dlhých (150 min). Existujú aj preteky s voľným výberom kontrolných stanovíšť, pri ktorých si jazdec kontroly zozbiera v ľubovoľnom poradí, a štafety praktizované vo dvojiciach.