Kúpanie neodmysliteľne patrí k letu. Okrem klasických kúpalísk mnohí vyhľadávajú v hlavnom meste a okolí aj prírodné vodné plochy. Sú obľúbené najmä preto, lebo sa tu neplatí vstupné, ktoré sa na kúpaliskách pohybuje pre dospelého okolo päťdesiatich korún na deň.
"Najčastejšie chodím do Rusoviec, Čunova alebo na Draždiak, pretože tam nemusím platiť a okrem toho tam môžem prísť kedykoľvek, pretože jazerá nemajú otváracie hodiny," vymenúva pozitíva prírodných vodných plôch študent Martin z Petržalky.
Mnohí si často neuvedomujú, že kúpanie v prírodných vodných plochách môže byť nebezpečné. Jazerá sú nestrážené, a tak sa kúpanie bez dohľadu záchrannej služby končí niekedy až tragicky. Mnohé jazerá sú aj zdrojom pitnej vody a kúpanie v nich je zakázané. Kúpajúci však tieto zákazy radi ignorujú.
Niektoré vodné plochy sa postupne menia na strážené platené kúpaliská, príkladom sú Zlaté piesky.
Zmenia sa známe jazerá v dohľadnom čase na klasické kúpaliská?
SAŠA OBUCHOVÁ
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL,
PAVOL MAJER
a TASR - ŠTEFAN PUŠKÁŠ
Na Draždiaku pribudne tobogán a oplotenieDraždiak býva počas teplých dní obľúbeným kúpaliskom nielen pre Petržalčanov, ale aj pre obyvateľov iných mestských častí. "Neplatí sa tu vstupné, no je tu veľa stánkov s občerstvením a sú tu aj vodné bicykle," hovorí 19-ročná Jana zo Starého Mesta.
Draždiak sa postupne menil, pribúdali stánky s občerstvením, mnohí si sem prídu zahrať plážový volejbal. Na budúci rok však mestská časť Petržalka, ktorá areál spravuje, pripravuje výrazné zmeny. Mestská časť chce z vlastných prostriedkov investovať do sociálnych zariadení či úpravy pláží. Na Draždiaku pribudne ďalšie ihrisko na plážový volejbal, tobogán či amfiteáter. Na financovaní týchto atrakcií sa budú podieľať podnikatelia. Ak sa rozhodne aj o oplotení areálu, je možné, že sa za vstup bude platiť.
Vajnory nečakajú väčšie zmenyJednou z najobľúbenejších vodných plôch je jazero vo Vajnoroch. "Chodím sa kúpať už len sem, pretože je tu veľmi čistá voda a navyše sa nevyberá vstupné. Ale počul som, že sa tu onedlho má predsa len začať platiť za vstup," hovorí jeden z návštevníkov.
Podľa prednostky miestneho úradu Ivety Říčankovej sa zatiaľ nič podobné v blízkom čase nepripravuje a súčasná podoba vodnej nádrže sa veľmi nezmení. Mestská časť sa snaží, aby jazero slúžilo občanom najmä na oddychové aktivity, šport alebo prechádzky.
"Hlavným problémom realizácie podobného projektu je najmä nedostatok finančných prostriedkov. Taktiež je to však otázkou priorít a mestská časť v súčasnosti rieši dôležitejšie problémy," tvrdí prednostka.
Vodná nádrž oficiálne slúži na chytanie rýb, kúpanie v nej je teda na vlastné riziko. Prípady utopenia alebo tragické nehody nie sú z tejto oblasti známe, preto zmeny na bagrovisku zatiaľ nie sú naliehavé.
Čunovské jazero je zdrojom pitnej vodyČunovské jazero je pre Bratislavčanov atraktívne najmä vďaka príjemnému prostrediu, ale aj dobrej dostupnosti. "Nemám rád tie umelé kúpaliská a bicyklom sa sem z Petržalky dostanem za trištvrte hodiny. Nechýba mi tu záchranárska služba. Každý tu vie, že je zodpovedný sám za seba. Veď to nie je klasické kúpalisko," hovorí 28-ročný Vlado.
Čunovské jazero je vodným zdrojom a kúpanie v ňom je zakázané, na čo upozorňujú aj tabule v okolí jazera. Kúpajúci preto vstupujú do vody na vlastné riziko.
Mnohí kúpajúci si však neuvedomujú, že nielen ohrozujú svoju bezpečnosť, ale znečisťujú aj zdroj pitnej vody. Zarážajúci môže byť aj odpad v okolí jazera.
Čunovské jazero spravujú Vodárne a kanalizácie Bratislava.
Aj bez služieb je pláž pri rusovskom jazere často plná
Rusovské jazero, ktoré tiež slúži ako zdroj pitnej vody, je už dlhé roky obľúbeným cieľom najmä cyklistov, ktorí sem prichádzajú po petržalskej hrádzi. To, že tu nie sú nijaké stánky s občerstvením či iné zariadenia, kúpajúcim očividne neprekáža. Počas teplejších dní je rusovské jazero takmer plné. Možno aj preto, lebo je tu jedna z mála nudistických pláží v Bratislave.
"V období jedného alebo dvoch rokov zmenu jazera na platené kúpalisko nechystáme," hovorí Richard Urbanovič zo stavebného oddelenia miestneho úradu v Rusovciach. "Určitú ideu, ktorá by sa mohla uskutočniť možno v období piatich rokov, máme. V prvom rade však musíme vysporiadať vlastnícke vzťahy pozemkov. Preto je zatiaľ všetko vo fáze predstáv," dodáva Urbanovič.
Brehy jazera sa počas letných a slnečných dní plnia aj napriek tragickému prípadu spred dvoch týždňov, keď sa v jazere utopili dve dievčatá. Urbanovič pripúšťa, že aj v dôsledku takýchto nehôd uvažujú o zmene, ktorá by mohla podobným tragédiám čiastočne zabrániť.