Umelecké prírodné tlače Ernsta Augusta Zimmermanna pôsobia vo farbe ako filmové dokumenty. FOTO SME - PAVOL MAJER
U Zimmermanna si totiž s dôverou dávali tlačiť svoje diela takí výtvarníci, ako napríklad Nemci Werner Tübke a Karl Georg Hirsch, Japonci Arsuko a Kunihiko Kato, Talian Mimmo Paladino či Čech Jiří Anderle, ale aj Albín Brunovský. A Zimmermann sa svojím profesionálnym a citlivým prístupom k zvereným dielam stal vlastne tak trochu ich spolutvorcom.
Slovenské národné múzeum skladá poctu uznávanému umelcovi, galeristovi a tlačiarovi Zimmermannovi výstavou s názvom Metamorfózy. Predstavuje návštevníkom diela robené s láskou k prírode, ľuďom i remeslu.
Zimmermannovi bola učiteľkou predovšetkým sama príroda a stala sa aj kráľovnou jeho litografií.
Umelecké prírodné tlače, ako sa umelcove diela nazývajú, sú vlastne úžasné filmové dokumenty. Živé stopy prírody, položené na papier s mravčou trpezlivosťou a citlivou harmóniou. Zimmermann originálnym spôsobom zjednotil litografický kameň s prírodou. Listy, tráva, štruktúra dreva pôsobia na jeho tlačiach ako ešte nepoznané.
Zimmermann v podstate vytvoril svoju vlastnú "prírodnú" estetiku, jeho tlače sú aj v nespočetných variáciách vždy svojbytnými prekvapeniami. Grafické elementy, objavujúce sa v prírode, nadobúdajú v jeho rukách nekonečnú tvárnosť. Napriek tomu zostáva aj fascinovaným dokumentaristom, ktorý stavia to, čo vytvorila sama príroda, nad tvorbu samotného umelca.
Výstava v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží potrvá do konca augusta.
(mi)
Ernst August Zimmermann sa narodil v roku 1939 na Slovensku vo Veľkom Poli. Jeho rodina sa presťahovala do Nemecka, keď mal päť rokov. Absolvoval filológiu a dejiny umenia na Vysokej škole v Erfurte. Najprv pracoval ako umelecký vedúci maliarskych a grafických krúžkov, v roku 1979 si otvoril súkromnú grafickú tlačiareň. Mal veľký podiel na založení prestížnej Grafik-Galerie a spolku GrafikArt v Erfurte. Vďaka svojmu majstrovstvu sa stal obľúbeným tlačiarom mnohých umelcov. Jeho vlastná tvorba, umelecká prírodná samotlač sa stala známou dokonca nielen v nemecky hovoriacich krajinách, ale aj inde vo svete.