Dom, na ktorom sú tieto plastiky s antickými božstvami, bol kedysi sídlom mestskej rady. V 18. storočí v ňom bola kasáreň, v rokoch 1934 - 1936 tu pôsobil Miloš Ruppeldt - zakladateľ prvej hudobnej školy na Slovensku.
Na Františkánskom námestí sa nachádzal v 16. storočí rybný a chlebový trh. Dnes tu skôr posedávajú Bratislavčania a turisti v tieni stromov.
Mnohí ani nevedia, že sedia možno práve na mieste klietky bláznov. Do nej až do konca 16. storočia zatvárali na hanbu a posmech sveta nočných rušiteľov pokoja, osoby, ktoré vyvolali verejné pohoršenie, prostitútky alebo drobných zlodejov.
Oproti františkánskemu kostolu sa nachádzala prvá divadelná sála. V 17. storočí tu vystupovali potulní komedianti. Sála však o sto rokov vinou divadelníkov vyhorela. Dnes potulných komediantov pod strechou nahradilo divadlo GunaGu.
V lete bývajú na námestí aj kultúrne akcie pod holým nebom - divadlo, šermiari či hudobníci bez pódia. ELA NAHÁLKOVÁ
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Zvonku nenápadný, no zvnútra bohato vyzdobený františkánsky kostol dal postaviť kráľ Ladislav IV. v roku 1290. Odohrávala sa tu časť korunovačných ceremónií. Veža kostola patrí medzi najpozoruhodnejšie stavebné pamiatky na Slovensku.
Mariánsky stĺp je taký vysoký, že mramorovej soche Panny Márie sotva možno dovidieť do tváre. Ľudia si skôr všimnú podstavec s latinskými nápismi a plastikami anjelov. Sochu dal postaviť cisár Leopold I. v roku 1675 na počesť nepoškvrneného počatia a na pamiatku porážky protestantského povstania.