Neďaleko sochy Čumila sídli Kníhkupectvo Vojtecha Zamarovského. Tvorba tohoto spisovateľa je vraj medzi Bratislavčanmi stále obľúbená.
Podľa predavačov z kníhkupectiev v centre mesta navštevuje počas prázdnin predajne menej zákazníkov. "Možno je to pre počasie alebo vyššiu daň, ale sezóna určite nie je taká ako minulý rok. Nedávno tesne vedľa nás otvoril svoje kníhkupectvo Ikar, čo nám odčerpalo zákazníkov," hovorí vedúca z predajne Pištek knihy na Obchodnej ulici Helena Wagnerová.
Myslí si, že ľudia v tomto období potrebujú oddychovať, a tak ani nesiahajú po náročnej literatúre. "Musela by som predať tak päťsto kníh denne, aby to vykrylo náklady na kníhkupectvo. Čakáme na september, dovtedy musíme túto hluchú sezónu prekonať," dodáva.
Pred týždňom vyšla vo vydavateľstve Ikar očakávaná novinka od tajomného autora Maxima E. Matkina Láska je chyba v programe. Za pár dní jej v Pištekovi predali až rekordných tridsať výtlačkov.
Mapy, cestopisy, bedekre a sprievodcovia
Vo vedľajšom kníhkupectve Svet knihy zaznamenala Matkinova druhá kniha taktiež raketový štart. "Najväčším hitom u nás je jednoznačne Matkinov titul. Dobre sa teraz predávajú aj rôzne mapy, cestopisy, bedekre a sprievodcovia v rôznych jazykoch. Sídlime totiž v centre mesta a chodí k nám veľa zahraničných turistov. V júli k nám v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi prišlo menej návštevníkov. V minulom horúcom týždni asi ľudia radšej sedeli pri vode," vysvetľuje PR manažér Peter Bielčík.
Medzi najpredávanejšie knihy tu patrí najmä najnovší román od Táni Keleovej-Vasilkovej Tichá bolesť. Na špici sa už niekoľko týždňov drží aj kniha Moje báječné ženy od motivačnej trénerky Edity Sipeky. Bratislavčania ešte siahajú po Bledomodrom svete Júliusa Satinského, životopise hudobníka Mariána Vargu od Petra Uličného alebo po publikácii Wonders of Slovakia. Tá obsahuje najzaujímavejšie miesta na Slovensku a k dispozícii je vo viacerých jazykoch.
Zamarovský je v kurze
Kníhkupectvo Vojtecha Zamarovského sídli v centre mesta neďaleko sochy Čumila. Okrem historických kníh majú Bratislavčania záujem aj o dielo slovenského spisovateľa Vojtecha Zamarovského. "Ponúkame od Zamarovského trinásť titulov. Ľudia sa môžu stať členmi klubu a kupovať naše knihy s dvadsaťpercentnou zľavou. Niekedy si zákazníci zoberú všetkých trinásť diel, alebo si ich postupne dokupujú. Nezávisí to však od ročného obdobia," hovorí predavačka.
Práve do tohoto kníhkupectva často prichádzajú cudzinci. Zaujímajú sa najmä o sprievodcov a bedekre. Ale nájdu sa aj takí, ktorí si z predajne odnášajú po anglicky písanú beletriu. Napríklad diela od Johna Irvinga.
Sex po slovensky
Malé kníhkupectvo Ex Libris sa nachádza na Michalskej ulici. "Bratislavčania si cez leto kupujú výsostne dovolenkové knihy, ľahšie čítanie, ako napríklad Sex po slovensky od Dušana Taragela či Matkinovu novinku," porovnáva majiteľka Marta Šáteková.
"Turisti, ktorí k nám zavítajú, si zvyčajne pochvaľujú našu malú, priam rodinnú predajňu. Kupujú si pohľadnice a chvália našich jazykovo vybavených brigádnikov. Zaujímavé je, že väčšina zahraničných návštevníkov už bedekre má," pokračuje.
Po zavedení rovnej dane stúpli aj ceny kníh. "Rovnú daň skutočne cítime na poklese predaja, ale ľudia, ktorí majú radi knihy, to predýchajú a určite sa k nám vrátia. Kniha by mala byť bežným tovarom, ktorý si môžete kúpiť každý týždeň. Žiaľ, nie je to tak. Literatúra sa stala luxusom. Kedysi sa ľudia obdarovávali napríklad parfumami, a teraz sa v pozícii darčekov ocitli knihy. Ich ceny sú totiž rovnaké," dodáva Marta Šáteková.
Väčšina kníhkupectiev čaká na september. Vtedy sa do predajní nahrnú študenti, ktorí si potrebujú kúpiť učebnice a slovníky.
Povedz, že ma miluješ
Pozrel cez zaprášené sklo kaviarne na ulicu a na náprotivnej strane cesty uvidel Sony v šialenej minisukni. Delili ich od seba dva rady áut, električková trať a nezriedené davy chodcov, ale aj tak medzi nimi žiarila ako elektrická Panna Mária. Bol v nej akýsi pouličný pôvab, ten druh krásy, ktorú netreba hľadať a objavovať, nepotrebovala oči muža s fantáziou, dala o sebe vedieť na prvý pohľad. Vďaka tej kráse bola stále horúcou kandidátkou na titul Miss Kanálnici a Stavební robotníci a vďaka nej aj prišla k svojmu menu, keď ju tesne po revolúcii mama vzala ako gymnazistku na samovražedný štvordňový autobusový zájazd do Paríža. Tam ju oslovili Japonci nakrúcajúci v parížskych uliciach reklamu, či by sa nebola ochotná s walkmanom na ušiach tváriť ako typická žabožrútka a usmiať sa do kamery. Za ten dvojsekundový záber dostala 500 frankov a meno Sony. Walkman bol síce nejakej inej a celkom neznámej značky, ale kto si má tie japonské hatlaniny pamätať.
Sony prebiehala cez cestu, uhýbala autám až na električkové koľaje.
Stajpen videl, že Sony nevie o električke blížiacej sa jej od chrbta a bolo mu jasné, že do hluku ulice by bolo zbytočné pridávať klepot cez sklo kaviarne. Na okamih zadúfal, že ju tá električka zrazí. Takmer videl jej pekné telo rozdelené čistým koľajnicovým rezom na dve časti. Aspoň by mohol pociťovať ľútosť, smútok nad jej stratou, mohol by si občas na ňu zaspomínať ako na ženu s najvýraznejšou Krásou Na Prvý Pohľad. Uľavilo by sa mu, že je mŕtva. Úryvok z knihy.