SME

Vďaka hipoterapii sa kôň stáva lekárom človeka

O koňoch sa často píše len v súvislosti s dostihmi, parkúrom či westernovým jazdením, ktorého disciplíny vychádzajú zo športového využitia koňa. Ďalšou oblasťou, kde sa však bojuje o iné víťazstvá, je hipoterapia. Tu sa kôň stáva pod vedením skúseného ..

O koňoch sa často píše len v súvislosti s dostihmi, parkúrom či westernovým jazdením, ktorého disciplíny vychádzajú zo športového využitia koňa. Ďalšou oblasťou, kde sa však bojuje o iné víťazstvá, je hipoterapia. Tu sa kôň stáva pod vedením skúseného terapeuta lekárom, ktorý pozitívne pôsobí na pacienta po stránke fyzickej i psychickej.

Liečebné využitie koňa spomína vo svojom diele už Marcus Aurelius a napríklad aj Ľudovít Štúr praktizoval jazdenie na koni pre zlepšenie svojho zdravia a odporúčal ho svojim študentom.

SkryťVypnúť reklamu

Ale hipoterapia sa ako prepracovaná liečebná metóda začala vo svete rozvíjať až v 60-tych rokoch, o dvadsať rokov neskôr sa dostala aj na Slovensko.

Pohyb koňa je ako pohyb ľudskej panvy

Hipoterapia je špeciálny terapeutický prístup, pri ktorom sa využíva pôsobenie koňa na človeka. Je vhodná nielen pre ľudí so zdravotným postihnutím (mentálnym či telesným), ale aj pre deti s poruchami správania: hyperaktívne, agresívne deti, deti zvlášť bojazlivé a s malým sebavedomím.

Hipoterapia má veľký význam pre tých, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu chodiť. Kôň im vlastne nahrádza ich nohy. Okrem toho kontakt so zvieraťom pôsobí na psychiku. Možnosť dotýkať sa koňa, kŕmiť ho či vydávať povely je výborným stimulom pre psychický rozvoj pacienta, ktorému to zároveň pomáha ľahšie si nachádzať cestu k ľuďom.

SkryťVypnúť reklamu

"Vždy je nevyhnutná spolupráca viacerých odborníkov. Terapeuta, hipológa (má na starosti výber koňa) a lekára. Ak sa niekto rozhodne vyskúšať liečbu na chrbte koňa, vždy by mal mať odporučenie od svojho rehabilitačného lekára, psychológa alebo psychiatra. Hipoterapia totiž nie je všeliekom a v niektorých prípadoch môže v konečnom dôsledku aj uškodiť," hovorí Božena Borgulová z Hipoterapeutického centra Hipony.

Základom tejto metódy je súbor pohybových impulzov, ktoré vznikajú pohybom chrbta koňa a prenášajú sa na panvu jazdca. Touto formou vyvolajú pohyb panvy, ktorý sa podobá pohybu panvy zdravého človeka pri chôdzi. Tým, že jazdec hľadá rovnováhu a snaží sa prispôsobiť pohybu koňa, mimovoľne posilňuje svoje ochabnuté svaly, rozvíja správne pohybové stereotypy a správne držanie tela. Vyššia teplota tela koňa pôsobí relaxačne a napomáha uvoľneniu stuhnutých svalov.

SkryťVypnúť reklamu

"Dôraz na pôsobenie kroku koňa formou prenosu pohybových impulzov je dôležitý najmä pri hiporehabilitácii, keď sa snažíme ovplyvniť hlavne fyzickú stránku. Keď pracujeme s telesne postihnutými klientmi alebo malými bábätkami (už od 6 mesiacov). Pri iných formách hipoterapie, ako je napríklad pedagogicko-psychologické jazdenie a športové jazdenie postihnutých, sa kladie dôraz na iné kvality koňa - jeho charakter, možnosť ovládať ho, nepodplatiteľnosť, nevtieravosť a fakt, že kôň je vlastne neutrálny. Je bez predsudkov, správa sa ku všetkým rovnako na základe určitého systému pravidiel," dopĺňa Borgulová.

Hipoterapia so športovým efektom

Ak by sme chceli hľadať v hipoterapii aj prepojenie na šport, dostali by sme sa k paradrezúre (samostatné jazdenie na koni) a paravoltíži (gymnastické cvičenie na koni). Nikdy však nejde len o čistý šport, vždy je do určitej miery zastúpené aj terapeutické pôsobenie.

Paradrezúre sa venujú v jazdeckom klube Šport Patrónka, ktorý pôsobí pri Domove sociálnych služieb pre deti Rosa, paravoltíži zasa v Hipoterapeutickom centre Hipony. V oboch disciplínach sa naši jazdci zúčastňujú aj na medzinárodných pretekoch.

Na území bývalého Československa začínali s hipoterapiou nadšenci, ktorí zachraňovali huculov. Počty týchto koní sa stále viac znižovali. V tom období vznikol v Československu Hucul Club, ktorý mal za úlohu rozšíriť ich populáciu. Časom sa to aj podarilo a začali sa hľadať ďalšie možnosti ich využitia, keďže toto plemeno bolo spojené vždy s nejakou pracovnou aktivitou. Podľa západného vzoru sa začala skúšať hipoterapia, ktorá sa odvtedy rozšírila do viacerých slovenských miest.

Špeciálny výcvik trvá dva roky

Kôň, ktorý sa dá využiť na hipoterapiu, musí mať isté povahové črty. Je potrebné, aby bol pokojný, zdravý a trpezlivo znášal ľudské dotyky na celom tele. Po fyzickej stránke je dôležitý priestranný, uvoľnený krok či dobre svalnatý chrbát. Nie všetky terapeutické kone sú vhodné pre každého, ideálne je, ak má terapeut možnosť výberu viacerých koní a môže si vybrať "na mieru" podľa potrieb.

Kôň dospieva asi vo veku 4 až 5 rokov. Potom absolvuje základný výcvik (asi 1 rok) a špeciálny výcvik trvajúci maximálne ďalší rok. Potom sa počas celého (pracovného) života koňa musia naučené veci precvičovať a podľa potrieb klientov učiť niečo nové. Cieľom výcviku je, aby sa jeho akékoľvek úľakové reakcie dali čo najľahšie a najrýchlejšie zvládnuť. Musí si zvyknúť na množstvo vecí, s ktorými sa inak v bežnom konskom živote nestretne (barle, vozík, rozličné zvuky, dáždnik, zdvíhacie zariadenie na nakladenie klientov).

Sedlo sa pri hipoterapii nepoužíva, aby sa lepšie dali precítiť všetky pohyby koňa, jeho teplo a bioenergia. Jazdec sedí iba na deke a drží sa za madlá. Strmene sa zvyčajne nepoužívajú.

PRIPRAVIL PROKOP SLOVÁČEK

FOTO - ARCHÍV TASR

Adresár

Slovenská hipoterapeutická

asociácia

Kontakt: Karol Hornáček

52 92 63 53, http://sha.szm.sk

Hipoterapeutické centrum Hipony

Kontakt: Božena Borgulová

0903 828 181, 49 23 12 14

http://hipony.zaujimave.sk

Domov sociálnych služieb ROSA a jazdecký klub Šport Patrónka

Kontakt: 54 77 14 48, 54 77 34 40

klapka 144 (Viktória Ondrušová)

Strapatý ranč,

Podunajské Biskupice (Lieskovec)

Kontakt: Stanislava Tílešová

0907 366 655

Formy hipoterapie

Čas jednej terapeutickej jednotky je individuálny v závislosti od druhu problému a stupňa postihnutia. Samostatne od 15 do 30 minút alebo v skupinách (od 45 do 60 minút). Ideálny počet sú dve až tri jednotky za týždeň.

Hiporehabilitácia

4 Je využiteľná pre pacientov s detskou mozgovou obrnou, sklerózou multiplex, pri stavoch po traumách, zápaloch, poruchách koordinácie rovnováhy, chôdze, sedu, aktívneho držania trupu, hlavy, pohybových stereotypov, reči či úchopu. Pozitívne pôsobí aj u detí s ochabnutým svalstvom alebo trpiacich cystickou fibrózou (trvalé zahlienenie pľúc).

4 Najnovšie využitie je pre deti už od 6 mesiacov so spasticitou (zvýšené svalové napätie) alebo pre deti s ochabnutým svalstvom.

Pedagogicko-psychologické jazdenie

4 Je určené hlavne deťom s rozličným stupňom mentálneho postihnutia (Downov syndróm, autizmus), s poruchami správania, pozornosti, vnímania, reči, so zmyslovými a duševnými poruchami, poruchami učenia, problémami v emocionálnej a sociálnej oblasti, ale aj ľuďom s problémami, ako sú organické duševné poruchy, schizofrénie, a fektívne poruchy, neurotické poruchy, poruchy vyvolané stresom, poruchy osobnosti, správania a emócií.

Psychomotorické hry

4 Sú určené pre malé deti od dva a pol roka, keď sa hravou formou prostredníctvom koňa rozvíjajú jednotlivé zručnosti, fyzická, sociálna aj emocionálna stránka. Tieto hry sú mimoriadne vhodné pre deti s odloženou školskou dochádzkou. Hlavnou náplňou okrem špecializovaných hier sú činnosti týkajúce sa poznávania života zvierat, zásad ich správania či starostlivosti o ne.

(Zdroj: Hipoterapeutické centrum Hipony)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 024
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 457
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 983
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 540
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 467
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 972
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 436
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 563
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 661
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 464
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 594
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 463
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 385
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 358
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu