Na prvom vidieť v popredí pod Hradom loď, na ktorej stojí kráľ s korunou na hlave, pred ním dvaja muži so založenými rukami a jeden muž na loďke pod spomínanou loďou. Odborníci zistili, že ide o dej, ktorý sa odohral pod Bratislavským hradom v roku 1052, keď nemecký cisár Henrich III. obliehal Bratislavu a obrancovia Bratislavy mu v noci tajne prevŕtali lode, ktoré sa nato začali potápať.
Druhý obraz znázorňuje Henrichových vojakov, obliehajúcich Bratislavský hrad, na ktorom žil vtedy uhorský kráľ Ondrej I. Tento spor prišiel priamo do Bratislavy urovnať až rímsky pápež Lev IX.
Bratislavský hrad je zobrazený celkom inak, ako ho poznáme dnes. Vidíme na ňom vysokú obrannú vežu, vtedy nazývanú Nebojsa, pred ňou obranné opevnenia a v pozadí strechu a vežu Kostola Najsvätejšieho Spasiteľa. Veža má kruhový základ.
O reálnej existencii zobrazenej obrannej veže nás presvedčili i archeológovia, keď robili v minulom storočí podrobný výskum lokality. Veža stála na najvyššom bode hradného návršia, nemala však základ kruhový, ale štvoruholníkový. Na dnešnom nádvorí Hradu vidieť kamenné kvádre odlišnej farby. Ukazujú, kde sa pod nimi nachádzajú základy práve tejto obrannej veže.
Na ľavej strane vyobrazenia obranného opevnenia veže vidieť murovanú Korunnú vežu, prebudovaná stojí dodnes. Je zo všetkých veží Hradu najmohutnejšia a v dobách, keď bola Bratislava hlavným mestom Uhorska, vo veži uchovávali uhorské kráľovské insígnie. Odnášali ich iba v ten deň, keď sa v Dóme sv. Martina konala korunovácia. Dnes sa v spodnej časti veže nachádza expozícia Slovenského národného múzea Najstaršie klenoty Slovenska.
Autor: IGOR JANOTA