Vedenie mesta sa rozhodlo bojovať proti asociálom pomocou špeciálnej policajnej skupiny.
Agresívnych opilcov by na vytriezvenie mala prijímať záchytná izba. Jedinú mestskú záchytku na Hraničnej ulici však minulý víkend zatvorili, zdemoloval ju klient. Vzhľadom na konflikty mesta a Centra pre liečbu drogových závislostí, v ktorého priestoroch záchytka roky fungovala, je pravdepodobné, že ju na tomto mieste už neotvoria. "Hlavné mesto jednoznačne musí mať záchytnú izbu, najprv sa však musia vyriešiť zmluvné vzťahy medzi magistrátom a súčasným poskytovateľom služby. Vytvoríme aj patričné podmienky," tvrdí Ďurkovský. "Predpokladám, že bude musieť prebehnúť aj výberové konanie." (mk) FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Vedenie mesta sa rozhodlo bojovať proti asociálom pomocou špeciálnej policajnej skupiny.
"Otvorením útulkov v zimnom období sme im doslova pomohli prežiť. V poslednom čase však prekračujú hranice slušnosti väčšmi ako kedykoľvek predtým. Prijali sme preto špeciálne opatrenia. Bratislava sa nemôže stať zbernou nádobou asociálov z celého Slovenska," povedal primátor Andrej Ďurkovský. Upozornil pri tom, že nemá na mysli tých bezdomovcov, ktorí sa snažia znovu začleniť do spoločnosti napríklad predávaním časopisu Nota bene.
Mesto chce bojovať hlavne proti opilcom, ktorí vysedávajú na lavičkách, znečisťujú verejné priestranstvá a správajú sa neprístojne voči obyvateľom aj turistom.
"Špeciálna skupina dvanástich mestkých policajtov bude kontrolovať vytypované miesta v centre. Majú kurz prvej pomoci, teda určitým spôsobom budú plniť aj úlohu sociálnych pracovníkov. Na rad prídu aj represívne kroky," upozorňuje náčelníčka mestskej polícia Zuzana Zajacová. "Asociálov môžu z plôch vykázať, zobrať ich na policajnú stanicu, dokonca posadiť na vlak a poslať ich tam, odkiaľ pochádzajú. Takmer polovica z nich nie sú Bratislavčania. Pri kontrole dokladov policajti často zistia, že je na nich vydaný zatykač."
Skupina policajtov bude operovať v lokalite Kamenného, Kollárovho a Predstaničného námestia, pred Starou tržnicou, na Poštovej a na pešej zóne.
Za dva mesiace projekt vyhodnotia a podľa potreby prijmú ďalšie opatrenia.
Asociáli sedávajú na lavičkách, ktoré sú po ich odchode špinavé a nepoužiteľné. Žobrú alebo kradnú, za získané peniaze si kupujú lacný alkohol. Nepijú ho len sami, ale dávajú ho aj svojim psom, ktorí kombináciu alkoholu a horúčav často neprežijú. "Budeme sa snažiť rokovať s obchodnými reťazcami, aby sme našli spôsob, ako obmedziť predaj najlacnejšieho alkoholu," hovorí Ďurkovský.
Policajti však budú mať ťažkú prácu, s asociálmi je problém niečo vyriešiť. Na rady a dohovory nedbajú, pokuty nemajú z čoho zaplatiť. Keď ich vykážu z jedného miesta, o chvíľu sa objavia inde a vo svojej činnosti pokračujú.
V blízkej budúcnosti chcú na magistráte pripraviť celomestské všeobecne záväzné nariadenie, ktoré by zmazalo rozdiely medzi mestskými časťami. Mesto uvažuje aj o iniciatíve smerom k národnej rade. "Existuje napríklad možnosť verejných prác ako trest za znečisťovanie," vysvetlil Ďurkovský. Obyvatelia, platcovia daní, majú právo sadnúť si v meste na čistú lavičku, myslí si primátor.