ť Air Transport Europe zas prevádzkuje na bratislavskom letisku vrtuľník.
Letecká záchranka funguje v meste už niekoľko rokov, začiatkom tohto roka tu kúpili na zásahy nový vrtuľník Agusta s takmer tristokilometrovou rýchlosťou. "Zasahujeme hlavne pri autonehodách, kde rýchlosť prevozu do nemocnice môže pacientovi zachrániť život," povedal hovorca leteckej záchranky Pavol Svetoň.
Tento rok mal bratislavský vrtuľník 29 výjazdov po celom území západného Slovenska, nalietali spolu 57 hodín. "Zväčša išlo o prevozy pacientov alebo orgánov na transplantáciu, ale zasahovali sme aj pri siedmich nehodách. Väčšinou išlo o zranených chodcov či cyklistov," hovorí Svetoň. Služby vrtuľníka by mali využívať hlavne nemocnice, privolať ho ale môžu aj občania. Jeden výjazd stojí niekoľko desiatok tisíc korún, odôvodnené prípady však hradí poisťovňa.
Štátna služba, ktorá operuje v prvých dvoch okresoch mesta, Petržalke a v seneckom a pezinskom okrese, má k dispozícii dvanásť sanitiek, IRS poskytuje služby s ďalšími piatimi. Jednu sanitku majú k dispozícii aj hasiči, vyrážajú s ňou k nehodám a požiarom.
Niekedy sa stane, že keď jedna spoločnosť nemá k dispozícii vozidlo, zastúpi ju druhá. Vtedy nastávajú problémy s financovaním. Záchranky totiž od poisťovní dostávajú podľa súčasnej legislatívy peniaze na počet obyvateľov v oblastiach pôsobnosti. Situáciu by mal zjednodušiť pripravovaný zákon o záchranných službách, zhodujú sa predstavitelia oboch záchraniek. Zákon by sa mal dostať do druhého čítania v parlamente niekedy v septembri, po novom by mali záchranky dostávať od poisťovní príspevky na základe počtu posádok.
Súkromnej spoločnosti dalo ministerstvo licenciu vlani v októbri, od ich vstupu na trh si sľubujú aj lepšie hospodárenie štátnej záchranky. So vstupom ďalších súkromných spoločností sa zatiaľ nepočíta. Aj keď je štátna záchranka zadlžená a ani druhá zisky nedosahuje, autá sú v pomerne dobrom stave. Štátne sanitky sú značky Volkswagen, IRS jazdí na Fordoch a Mercedesoch. Staré Škody 1203 využívajú na prepravu pacientov.
MARTIN KÓŇA
Obe záchrannné služby majú spoločný dispečing, ľudia môžu autosanitku zavolať na čísle 16 155 . Zdravotnícka pomoc je ešte stále k dispozícii na starom čísle 155 , ale aj na novej linke 112 , ktorá v roku 2007 staré čísla záchranky, hasičov a policajtov úplne nahradí. Nonstop linka na leteckú záchranku je 18 155 .