Som za myšlienku River Parku - v inej podobe
Prečítala som si článok v SME v prílohe Bratislava o projekte River Parku. Som Bratislavčanka a som hrdá na svoje mesto. Vítam nové veci - verím, že sú potrebné a že v nich môže byť dobro. V projekte River Parku, tak ako som to čítala v novinách, však vidím skôr ohrozenie, projekt ide proti prírode a ľuďom. Môj muž je tiež architekt a viackrát sme na túto tému diskutovali, rovnako moji priatelia a známi. Sme sklamaní a znechutení z necitlivosti projektu.
Som za myšlienku River Parku v inej podobe - ktorá by tak agresívne nepotláčala zeleň, prírodu, panorámu nábrežia a mesta, priestor pre kontakt ľudí, prírody a technického pokroku, v harmonickej podobe tak, aby ani jeden prvok nepotláčal druhý. Verím, že to je možné. Minimálne nižšie, členitejšie stavby a redšia zástavba s priestormi zelene. Bola som vo viacerých mestách a podobné projekty som videla v Sydney, dokonca vo vnútrozemských mestách bez takej nádhernej a impozantnej rieky ako je Dunaj - v Johannesburgu alebo zase v meste na vode, v Štokholme. Nikde sa mi nenaskytol taký monolitný pohľad - bariéra, prekážka, ako plánovaný projekt v Bratislave. Bola by som rada, keby mesto a poslanci vstúpili opätovne do projektu a upravili ho s väčším citom a ohľadom na rovnováhu príroda - človek - technika (peniaze - zisky investorov a majiteľov). Technika a peniaze by nemali valcovať prírodu, človeka. Verím, že sa veci môžu zmeniť v každom štádiu. Veľmi si to želám aj v tomto prípade.
Oľga Nemcová
Bohatí, pod ktorými sa prechádzajú chudobní?
Kto v Bratislave si bude môcť kúpiť byt, ktorého meter štvorcový sa bude pohybovať v cene okolo 80-tisíc? A pýtam sa - tí bohatí, ktorí na nábreží budú bývať, nezačnú sa raz cítiť ohrozovaní na zdraví a na majetku tými chudobnými, čo sa budú pod ich luxusnými apartmánmi prechádzať? Kto im zabráni, aby si celú pešiu zónu napokon "z bezpečnostných dôvodov" neuzatvorili pre seba? Mesto? Poslanci?
Zdá sa mi tiež "zábavné", keď sa prenosná zeleň vydáva za rovnocennú normálne vysadenej zeleni. Staviame betónovo-sklenené monštrá a posúvame po nich úbohé stromčeky v kvetináčoch.
Je mnoho stavieb súčasnej architektúry, ktoré ma nadchýnajú, sú moderné a krásne. Ale aj citlivé ku svojmu prostrediu. Osobne sa hrozím toho, ako bude nábrežie vyzerať o niekoľko rokov - celé dlhé kilometre ťažko stráviteľnej architektúry, ňou utisnutý Hrad a zakryté Staré Mesto. Bratislava nie je Manhattan!
František Boromej
Územie mesta má slúžiť jeho obyvateľom
Je nehorázne, aby záujmy úzkej skupiny ľudí znášali obyvatelia Bratislavy. Kúsky prírody, ktoré ešte ostali v našom meste, treba zachovať pre prirodzený oddych, ktorý rôzne stavby typu hotel, reštaurácie a podobne poskytnúť jednoducho nemôžu. Územie mesta by malo slúžiť predovšetkým jeho obyvateľom. Každý, kto pozná dané územie (nábrežie Dunaja) vie, že nejde o zanedbanú džungľu. Ide o prírodné a vzácne prostredie, ktoré treba v prvom rade chrániť pred novodobými vandalmi. Martina
Nepodpísané ohlasy neuverejňujeme, na požiadanie meno pisateľa nezverejníme. Redakcia si vyhradzuje právo ohlasy a listy krátiť.