K výstave v Slovenskom národnom múzeu s názvom Kruhy v obilí, zaoberajúcej sa fenoménom agrosymbolov, sa konala už druhá prednáška s besedou. Na snímke je autor výstavy Miroslav Karlík. FOTO SME - PAVOL MAJER
Čo sa asi dá vidieť na výstave, ktorej sponzori chceli zostať utajení, aby neprišli o zákazníkov? Sú to fotografie piktogramov alebo tiež agrosymbolov, záhadných kruhov v obilí, objavujúcich sa po svete už päť desaťročí. Piktogramy na poliach, ale aj v piesku, ľade a asfalte považuje veľa ľudí za výtvor inteligentných bytostí z vesmíru. Niektorí z nich sa v Slovenskom národnom múzeu zišli už na druhej prednáške a besede k výstave s názvom Kruhy v obilí. Videoprojekcie komentoval a na otázky odpovedal autor výstavy a predseda UFO klubu Trnava Miroslav Karlík.
"Môže to byť len dielo diabla, lebo len on predsa mohol steblá takto úhľadne poukladať vedľa seba za jednu noc! Normálny smrteľník by na podobnú prácu potreboval celý život." Takto znie prvý známy písomný záznam o jave spozorovanom v anglickom Hertfortshire 22. augusta 1678 o kruhoch v obilí. Čo si o piktogramoch myslia ľudia dnes?
"Odporcovia teórie, že kruhy vytvorili bytosti z vesmíru, považujú všetky piktogramy za výtvor ľudí. Podľa nich sú teda falošné. Falšovať sa ale dajú iba originály," poznamenáva Karlík. Aj jemu veľakrát telefonujú ľudia, že vidia UFO, no mýlia sa. "Najčastejšie je to diskotéka, sprievodné svetelné efekty pri nízkej oblačnosti robia 'divy'."
Panely na výstave informujú, že výskumníci považujú asi 30 percent piktogramov za podvody. Pre ostatných 70 percent existuje mnoho hypotéz vzniku od uvádzania príčin mechanických - vzdušné víry, zvieratá, stroje - cez chemické, geologické či dokonca psychoenergetické. Žiadne však jav nevysvetľujú uspokojivo.
UFO klub Trnava zaznamenal u nás počas jedenásťročnej činnosti deväť lokalít výskytu kruhov v obilí a 178 hlásení o pozorovaniach UFO objektov. Na výstave sú aj fotografie z okolia Bratislavy a Trnavy, napríklad z Petržalky, Devínskej Novej Vsi, Malinova, Cífera. Časť fotografií zaznamenáva piktogramy z Anglicka, kde sa objavovali najčastejšie. Začiatkom 90-tych rokov tu vznikalo ročne okolo 300 piktogramov.
"Pýtal som sa mnohých ľudí rôznych spoločenských vrstiev i vzdelania na ich názor, na to, či veria v mimozemské civilizácie. Dokonca aj kňazov," hovorí Karlík. "Jeden z nich mi povedal: Aj v Biblii sa píše o Bohu všetkých svetov."
Na stretnutí sa po prednáške žiadna väčšia diskusia nerozprúdila. Zdalo sa, že prítomní majú na problém vlastný, hotový názor a všetko podstatné im je jasné. Napríklad - malí siví mužíčkovia s veľkými očami sú najpravdepodobnejšie bioroboti mimozemšťanov, ktorí sú zrejme duchovnými bytosťami, schopnými vziať na seba ľubovoľnú podobu. Menej oboznámení sa pýtali, či sú to "tí Atlanťania", alebo či naozaj v sedemdesiatom siedmom prerušili vysielanie a prehovorili v televízii. (mi)