Od nového školského roka by sa mali spojiť viaceré stredné školy a učilištia. Študentov sa vraj zmeny dotknú minimálne.
Podľa návrhu kraja by sa malo od septembra tohto roku spojiť Gymnázium s vyučovacím jazykom maďarským v Senci so Strednou školou podnikania s vyučovacím jazykom maďarským. Keďže obe školy sídlia v rovnakej budove, študentov by sa táto zmena od nového školského roka výrazne nedotkla. Regionálna samospráva predpokladá, že spojením ušetria minimálne na úväzku riaditeľa jednej zo škôl, ako aj na administratíve.
Od nového školského roka by sa mali spojiť aj dve petržalské stredné školy a to Stredné odborné učilište potravinárske a Stredná priemyselná škola potravinárska. Vznikla by tak združená stredná škola potravinárska, ktorá by reagovala na potreby potravinárskeho priemyslu. Študentov by sa opäť zmena nedotkla, pretože aj tieto školy sídlia v jednej budove.
Región navrhuje pridružiť k Združenej strednej škole záhradníckej v Malinove Stredné odborné učilište lesnícke, ktoré sídli v Modre-Harmónii. Táto zmena by mala nastať od augusta budúceho roka. Kraj argumentuje tým, že učilište by so svojimi štyrmi triedami a 70 žiakmi pri novom spôsobe financovania škôl ekonomicky neobstálo. Zlúčením škôl sa zároveň uvoľní objekt učilišťa, zníži sa počet zamestnancov, čo bude pre kraj znamenať určité úspory.
Samosprávny kraj chce ušetriť peniaze od augusta 2005 aj zlúčením dvoch Stredných odborných učilíšť obchodných v Bratislave. Spojiť by sa malo učilište na Sklenárovej ulici a Na pántoch, pričom žiaci by od školského roka 2005/2006 chodili do školy Na pántoch.
Úplne zrušiť navrhuje kraj od septembra Dievčenskú odbornú školu s vyučovacím jazykom maďarským v Senci na Lichnerovej ulici. Táto škola je však už tretí rok v útlme.
(sita)
Školský úrad odoslal magistrátu peniaze na platy učiteľov včas
Krajský školský úrad odmieta, že by neskoro previedol finančné prostriedky na mzdy učiteľov základných a stredných škôl Bratislavského kraja na účet hlavného mesta. Podľa stanoviska prednostu úradu Ľubomíra Pajtinku, peniaze za júl boli na účte hlavného mesta už 15. júla, teda takmer mesiac vopred. Školský úrad tak reaguje na medializáciu žiadosti bratislavského primátora Andreja Ďurkovského, ktorý 9. júla požiadal úrad, aby peniaze previedol na účet hlavného mesta.
Vedúci finančného oddelenia magistrátu Juraj Bulík potvrdil, že peniaze na účet naozaj prišli 15. júla a magistrát ich hneď v ten deň rozoslal jednotlivým mestským častiam. Podľa neoficiálnych informácií z magistrátu došlo k zdržaniu prevodu sťahovaním školského úradu a tým, že úrad nemohol sfunkčniť nový systém prevodu cez štátnu pokladnicu. Stanovisko úradu pripúšťa, že napájanie sa na štátnu pokladnicu spôsobuje určité technické ťažkosti, ale zdôrazňuje, že peniaze odoslal v dostatočnom časovom predstihu.
Úrad tvrdí, že je potrebné hľadať cestu, ktorou by sa zrýchlili finančné toky medzi magistrátom a samotnými školami. Mesto a mestské časti sú ako zriaďovatelia základných škôl podľa stanoviska úradu povinné pracovať s finančnými prostriedkami tak, aby nespochybňovali zákonné výplatné termíny a "nevytvárali atmosféru neistoty z nevyplatenia platov". (sita)