prístupné. O areál sa stará mestská časť Petržalka.
Pozemky v okolí Draždiaka patrili mestu, magistrát ich však koncom minulého roka zveril mestskej časti. Petržalka obstarala urbanistickú štúdiu areálu Draždiaka so snahou skultúrniť ho a zaviesť tu počas letnej sezóny regulovaný režim. Mestská časť chce z vlastných prostriedkov investovať do sociálnych zariadení, úpravy pláží a vybudovať okolo jazera promenádny chodník pre chodcov a cyklistov. Malo by tu tiež pribudnúť ihrisko na plážový volejbal, mólo pre vodné bicykle, tobogán či amfiteáter a oplotenie. O oplotení sa zatiaľ nerozhodlo.
"Je možné, že v rámci regulácie časť areálu alebo celé jazero oplotíme. Je však ešte predčasné hovoriť o tom, či sa tu budúcu sezónu bude platiť vstupné, keď ešte nie je jasná ani budúca podoba oplotenia. Keby bol však areál oplotený, bolo by ľahšie udržiavať poriadok a bezpečnosť na kúpalisku," hovorí petržalská tlačová tajomníčka Milka Podmajerská. Podľa nej zatiaľ s príjmami zo vstupného nepočítajú a pravdepodobne ich nezaradia ani do príprav budúcoročného rozpočtu mestskej časti. "Prístup však bude regulovaný len počas leta, v zime bude neobmedzený," dodáva Podmajerská.
Urbanistická štúdia počíta s participáciou podnikateľov, ktorí by mohli zariadenia ako tobogán či iné atrakcie prevádzkovať a financovať ich výstavbu. S revitalizačnými prácami zo strany podnikateľov aj mestskej časti sa ale začne pravdepodobne až niekedy na budúci rok. Túto sezónu by sa teda na Draždiaku nemalo zmeniť nič - ani úroveň ponúkaných služieb, ani kúpanie zadarmo.
Problémom je vedenie
Draždiak vznikol pri budovaní Petržalky zo štrkoviska, nad ktorým už predtým viedla trasa elektrického vedenia. V súčasnosti vedenie ešte stále visí nad jazerom. S prekládkou vedenia počíta aj plán územného rozvoja mesta, Západoslovenská energetika mala projekt v investičnom pláne už na roky 2002 a 2003. "Spustenie vedenia pod zem by bolo na takej krátkej trase technicky komplikované. Vyžiadalo by si okolo 80 miliónov korún, čo ďaleko presahuje náš pôvodný investičný zámer," povedal Ján Orlovský, hovorca Západoslovenskej energetiky.
Najschodnejším riešením je prekládka vedenia mimo jazera, elektrárne však majú problém so súkromnými majiteľmi okolitých pozemkov pri jazere. "Mesto sa s vlastníkmi pozemkov nedohodlo, takže neexistuje priestor, kam vedenie preložiť. Túto letnú sezónu teda zostane vedenie na svojom mieste," dodal Orlovský. (mk)