Župný dom (vpravo) vznikol prestavbou a dostavbou zrušeného kláštora trinitárov v roku 1844. Na Župnom námestí bolo stanovište fiakrov. FOTO - ARCHÍV MESTA BRATISLAVY
Úryvok z knihy Tivadara Ortvaya Ulice a námestia Bratislavy - Ferdinandovo mesto (Vydal Albert Marenčin PT). Kniha pôvodne vyšla v roku 1905. Názvy ulíc a miest sú dobové, niektoré námestia sa zmenili na ulice a naopak, prípadne zbúraním zanikli. Župný dom
Sídlo župy postavil v roku 1844 na mieste starého kláštora trinitárov staviteľ Ignác Feigler a stálo 133 386 zlatých (280 110 korún). Prízemie budovy zaberá matrika, slúžnovský úrad a učtáreň, v miestnostiach na druhom poschodí sú úrady župnej správy, na prvom poschodí byty župana a podžupana.
Plesy a výstavy vo dvorane
Vo dvorane sa konajú župné zasadania, no často sa v nej usporadúvajú aj dobročinné tomboly a plesy, hospodárske a umelecké výstavy, národné oslavy a koncerty. V tejto dvorane máva svoje preslávené a hojne navštevované koncerty Cirkevný hudobný spolok.
Tu robí svoje výstavy Prešporský spolok výtvarných umelcov, ktorý je teraz pod patronátom veľkokniežaťa Friedricha. Na výstavách sa zúčastňujú najmä prešporskí maliari a sochári. Prvým predsedom spolku bol gróf Štefan Esterházy. Prvú výstavu usporiadal spolok v roku 1886. Dnes má 229 členov a majetok vo výške 7591 korún.
Župný archív
V zadných prízemných miestnostiach Župného domu sa nachádza župný archív. Najstarší dokument je z roku 1456. V archíve sa nachádza 19 erbových listín šľachtických rodov zo 17., 18. a od začiatku 19. storočia, 200 listín, vzťahujúcich sa na rodiny a lokality od začiatku 14. storočia až po rok 1711. Okrem toho sa v archíve nachádza Genealógia zo začiatku 18. storočia, ktorá sa týka asi 22 uhorských rodín a siaha po 17. storočie.
Spolok národnej osvety
V Župnom dome máva výborové zasadania a valné zhromaždenia Prešporský maďarský spolok národnej osvety, ktorý rozvíja a šíri osvetu. V župe má 11 filiálok, jeho majetok je 52 706 korún. Má 65 stálych zakladajúcich členov, 215 zakladajúcich a 425 riadnych členov. Pri založení spolku bol dočasne predsedom Karol Rimely, po ňom od roku 1883 do 1901 gróf Štefan Pálffy, od roku 1901 po dnešné dni gróf Albert Apponyi.
Hospodársky spolok
V Župnom dome sa ďalej nachádza Hospodársky spolok Prešporskej župy. Zastupuje záujmy poľnohospodárov pred zákonodarstvom a úradmi. Poskytuje odborné posudky a informácie, rozširuje odborné znalosti, podporuje účelné novoty, pomáha obstarať lacný kapitál a zvyšuje konkurenčnú schopnosť poľnohospodárskych produktov. Pokusne pestuje rozličné plodiny, vybavuje pre členov výhodné poistné podmienky proti ohňu a krupobitiu.
Stanovište fiakrov
Na Župnom námestí majú stanovište fiakre ťahané párom koní. Podľa účtovných kníh z 15. storočia si mestskí páni prenajímali na úradné cesty koče ťahané párom koní, ale aj trojky či štvorzáprahy. Neraz sprevádzali koče aj jazdci, takže niekedy bolo na ceste aj desať koní. Povozné sa menilo podľa počtu koní, spravidla to bývalo na deň 400 až 800 denárov. Postupne sa počet nájomných kočov zvyšoval. V dnešných časoch je v meste 23 fiakristov, ktorí dovedna vlastnia 56 kočov.
Okrem toho sú v meste aj fiakre ťahané jedným koňom, takýchto fiakristov je 38 a dovedna vlastnia 48 kočov. Fiakre s jedným koňom možno používať len na území mesta a na jeho okolí, okrem toho do Karlovej Vsi, Wolfsthalu, Kopčian, Prievozu, Vajnor, Rače a Lamača, teda do susedných lokalít. (Krátené)
Nabudúce Župné námestie - Kostol a kláštor kapucínov.