Kresba na bielom papieri je názov výstavy z diel posledného obdobia tvorby Milana Paštéku. Podľa kurárora sú to kresby na hranici bytia a nebytia.
la ani kresby Milana Paštéku. "Pôsobia minimalisticky, ale sú plné ticha," dodala.
Komorná výstava Paštékových nefiguratívnych kresieb pôsobí naozaj krehko a intímne. Nič nemá pevnú linku, no hoci sa čiary ceruzou rozplývajú do neurčita, nerozplývajú sa v ničote.
"Mnohé z kresieb nie sú ani signované, niektoré sú len intuitívnymi skicami s rezignáciou na obsah diela. Ďalšie sú výsostne intímnymi záznamami autorových nočných pochybností i objavov," hovorí o kresbách z posledného obdobia Paštékovej tvorby riaditeľ galérie a kurátor výstavy Ivan Jančár. "Boli to celkom určite jeho bádania a cesty k absolútnej slobode, ktorej nedosiahnuteľnosť si uvedomoval."
Paštéka sa s figuratívnou tvorbou rozišiel koncom 80. rokov. Tým sa jeho práce prestali zaoberať zobrazovaním situácií a stali sa skôr zobrazovaním pocitu, stavu. Ak sa aj z niektorých kresieb vynárajú fluidá postáv, väčšinou ich vnímteľ len intuitívne vyhmatáva. Dotyk ceruzky a papiera je ľahký, farebnosť minimalistická, decentná. Čím teda vlastne Paštéka upútava diváka, ak nie figúrou ani expresívnou farebnosťou?
Dominantou Paštékovej kresby je naozaj pocit ticha a intimity, ktorú navodzuje. "Možno sú tieto kresby až na hranici bytia a nebytia," hodnotí Jančár. "Možno sa Paštékovi v najintímnejších chvíľach podarilo dotknúť hraníc, za ktoré už ľudská skúsenosť nepreniká a ktorých sa aj intuícia dotýka len intuitívne a nesmelo."
Výstava v Galérii mesta Bratislavy na Františkánskom námestí potrvá do 29. augusta. (mi)
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL