Pokuta za porušenie zákazu fajčenia sa môže vyšplhať až do výšky päťtisíc korún.
"Na zastávkach sa však nič nezmenilo, ľudia, samozrejme, fajčia aj naďalej. Minule som rozmýšľal, že zavolám mestských policajtov. Kým by však došli, fajčiaci by pravdepodobne cigaretu dávno zahodil a zmizol v autobuse," hovorí dôchodca Jozef Zelienka.
Mestskí policajti však pokuty vyplývajúce zo zákona dávať nesmú. "Nový zákon síce spomína, že kontrolu môže robiť aj obec, paragraf hovoriaci o ukladaní pokút však na mestskú políciu i príslušníkov policajného zboru zabúda. Mestskí policajti môžu teoreticky udeliť pokutu fajčiarovi, ktorý zahodí ohorok na zem. Za znečisťovanie verejného priestranstva môže dostať tisíckorunovú blokovú pokutu. Takýto prípad si však nepamätám," povedal hovorca mestskej polície Peter Pleva.
Právo dávať päťtisíckorunovú pokutu majú v tomto prípade úrady na ochranu zdravia, teda ministerstvo zdravotníctva a úrady verejného zdravotníctva. "Občan, ktorý uvidí fajčiara na zastávke, sa môže obrátiť na mestskú políciu. Mestskí policajti by s ním mali spísať zápis, ktorý potom pošlú na regionálny úrad verejného zdravotníctva. Jeho pracovníci potom rozhodnú, či udelia pokutu," vyvetlil Róbert Ochaba z Úradu verejného zdravotníctva. Aby však mestskí policajti mohli proti fajčiarom na zastávkach zasahovať, musí mesto vydať potrebné všeobecne záväzné nariadenie, bráni sa Pleva. Kým nebude platiť nariadenie, fajčiari na zastávkach sú prakticky nepostihnuteľní. (mk)