SME

Záchytku nezrušia, bude sa možno sťahovať

Záchytnú izbu v priestoroch Centra pre liečbu drogových závislostí na Hraničnej ulici by mali opravovať tri až štyri týždne, dovtedy niet kam umiestňovať agresívnych opilcov. V noci z piatka na sobotu totiž zdemoloval priestory záchytky opitý klient.

Zničil nielen svoju izbu, ale na niekoľkých miestach prerazil aj stenu do vedľajšej miestnosti, kde spali ďalší dvaja ľudia. Náklady na opravy, ktoré v centre odhadli na 40-tisíc korún, by mali hradiť poisťovňa, centrum a magistrát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Činnosť záchytky sme zatiaľ prerušili. Po jej zrekonštruovaní sa uvidí, čo ďalej. Ak nedostaneme peniaze, ktoré potrebujeme, viac neotvoríme," povedal riaditeľ centra Ľubomír Okruhlica.

Už dlhší čas totiž trvá spor o financie, ktorý vedú s magistrátom. Mesto platí na fungovanie záchytnej izby podľa zákona starého osem rokov približne 70-tisíc korún mesačne. Okruhlica však podotýka, že od roku 1996 sa náklady zvýšili a súčasná čiastka mu umožňuje vykryť náklady len na jedného lekára a jednu sestru. Preto žiadajú mesto o vyše dvojnásobné navýšenie.

SkryťVypnúť reklamu

Už v júni poukazovali pracovníci centra na fakt, že na prácu s agresívnymi opilcami sú potrební aj fyzicky zdatní ošetrovatelia, pretože policajti nemôžu byť celý čas k dispozícii. V júni sa situácia vyhrotila do takej miery, že avizovali redukciu prevádzkových hodín na pracovné dni od siedmej do štvrtej popoludní. "Nakoniec sme sa rozhodli predĺžiť nonstop prevádzku o mesiac, aby mesto mohlo našu požiadavku o ďalšie peniaze posúdiť," hovorí Okruhlica.

Na magistráte s navýšením finančných prostriedkov nesúhlasia. "Myslíme si, že vyššie príspevky by sa použili na iné činnosti centra, a nemôžeme plytvať peniazmi daňových poplatníkov. Zatiaľ nemáme zo strany centra žiadny oficiálny list o vypovedaní zmluvy. Požiadali sme ich o podrobnú kalkuláciu nákladov. Až keď ju budeme mať, môžeme uvažovať ďalej," hovorí prvý viceprimátor Branislav Hochel.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Hochela mesto už rokuje aj s iným subjektom, ktorý by popri svojej činnosti bol schopný prevádzkovať činnosť záchytnej izby, rokovania sú však ešte na začiatku, preto nechcel meno partnera zverejniť. Hoci záchytka nepatrí k prioritám mesta, na magistráte by neboli radi, keby Bratislava o záchytnú izbu, jednu z posledných troch na Slovensku, prišla.

Záchytka nie je zdravotnícke, ale represívne zariadenie. Na žiadosť polície sem umiestňujú na vytriezvenie ľudí, ktorí svojou opitosťou ohrozujú seba alebo svoje okolie. Činnosť záchytky je dlhodobo stratová. Klient by mal za strávenú noc zaplatiť šesťsto korún, vzhľadom na sociálnu štruktúru zákazníkov je však vymožiteľnosť týchto pohľadávok veľmi nízka.

Vajda: Zdemolovanie záchytky nebola náhoda

SkryťVypnúť reklamu

Podľa hovorcu primátora Milana Vajdu incident, pri ktorom agresívny opilec zdemoloval záchytku, nebol náhodný. "Nepovažujem za náhodu, že sa podobná vec stala po desiatich rokoch a práve v deň, keď riaditeľ centra Okruhlica dostal od Branislava Hochela mail, v ktorom ho varoval, že nemôžu pokračovať v doterajšom spôsobe komunikácie," povedal Vajda. Incident je len malým kamienkom v mozaike problémov magistrátu s pánom Okruhlicom, uviedol ďalej.

"Nedovolím si niečo také povedať, je však možné, že policajtov zavolali trošku neskôr," reagoval na podobné úvahy Hochel.

Ľubomír Okruhlica akýkoľvek vplyv centra v incidente odmieta: "Nebudeme si predsa úmyselne spôsobovať škody, poisťovňa nám ani zďaleka neuhradí všetky náklady." (mk, sita)

Navýšenie musia odsúhlasiť poslanci

Primátor má určité právomoci ohľadne rozhodovania o finančných prostriedkoch mesta, navýšenie peňazí v takom rozsahu, aký požaduje Centrum pre liečbu drogových závislostí, však môžu odsúhlasiť len poslanci mestského zastupiteľstva. "Teraz sú poslanecké prázdniny, najbližšie zasadnutie bude až 30. septembra," povedal hovorca primátora Milan Vajda. Legislatíva umožňuje primátorovi zvolať aj mimoriadne zasadnutie pri závažných veciach. No v prípade záchytnej izby to nie je veľmi reálne, myslí si Vajda. "Je však možné, že niekedy počas prázdnin primátor zvolá poslancov kvôli schvaľovaniu finančného modulu nosného dopravného systému, čo je jednou z priorít súčasného vedenia mesta. Rozhodovanie o záchytke by sa mohlo k schvaľovaniu pripojiť ako ďalší bod programu," hovorí Vajda. (mk)


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 194
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 193
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 000
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 044
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 731
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 123
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 803
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 542
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu