Z histórie športuPodľa zachovaných štatistických údajov bolo iba v Bratislave v roku 1930 funkčných 36 tenisových dvorcov, pričom práve Západoslovenská tenisová župa ich vlastnila najviac a hlavné mesto Slovenska k tomu výdatne prispievalo. Do Bratislavy nezriedka zavítali na turnaje aj známi zahraniční tenisti z viacerých európskych krajín, snáď najčastejšími hosťami boli Rakúšania. Tí viackrát dominovali, tak ako napríklad na majstrovstvách Západoslovenskej župy a mesta Bratislava v júli 1931, ktoré usporiadal ŠK Makkabea. Rakúšania si odviezli vtedy domov všetky trofeje vo dvojhrách i vo štvorhrách.
Hlavný triumf Bratislavčanov R. Nedbálek "hral celý turnaj pod formou, čo sa môže odôvodniť tým, že má nedostatok tréningu", ospravedlňovala jeho výkon tlač. Najlepší bratislavský hráč sa v tomto období často zdržiaval v Rumunsku, kde hosťoval na sériách letných turnajov. Bol členom spoločnosti, ktorej sa hovorilo "tenisový cirkus". Tvorili ho najmä maďarskí a rumunskí tenisti putujúci po krajine, pričom finančné výdavky s tým spojené hradili organizátori turnajov. Preto, ako sarkasticky zdôraznil dobový komentár, "končia všetky turnaje značným finančným deficitom."
Štvornásobní finalisti Davis cupu
Obdobie rokov 1931 až 1937 možno považovať za veľmi úspešnú etapu československého tenisu, veď hráči ČSR štyrikrát postúpili do finále európskeho pásma Davisovho pohára. Zo slovenských hráčov sa však presadil v úspešnej reprezentácii iba Žilinčan Hecht, žijúci vtedy už v Prahe, ktorý v roku 1931 vystriedal na čele celoštátneho rebríčka Jana Koželuha. Aj tak ale môžeme skonštatovať, že v československom meradle sa presadili aj Bratislavčania Nedbálek, Klein, Danzig a Fischerová.
V spomínanom roku 1931 sa darilo aj ďalšej Bratislavčanke Weidenhofferovej, ktorá sa dostala ďaleko na niekoľkých turnajoch.
Ťahákmi boli bratislavské klubové derby
Začiatkom 30-tych rokov bývali veľkými ťahákmi derby súboje bratislavských klubov Makkabea a ŠK, tak ako aj na jar 1932: "Veľké prekvapenie pripravila svojim priaznivcom ŠK Makkabea, keď nedokončený zápas s ŠK za stavu 5:6 vyrovnala a vyhrala 7:6. Nešťastný match pre ŠK, ktorá nemala šťastie, ačkoľvek má vo svojom teame výborných hráčov," písalo sa v Športovom týždni.
Ťahákom bol najmä zápas Danziga s Bullom, v ktorom slávil úspech prvý menovaný. O to prekvapujúcejšia bola jeho prehra o pár dní neskôr v Nitre, kde Makkabea síce porazila miestny dôstojnícky LTO 9:4, ale Danzig hladko prehral s disponovaným Valentom. "Bola to najpeknejšia hra v Nitre doteraz videná, najmä Valentov istý backhand vyvádzal Danziga z rovnováhy," hlásal komentár zo zápasu. Na osobe Dr. Valenta sa dá dokumentovať univerzálnosť vtedajších špičkových športovcov, veď práve on bol okrem skvelého tenistu aj majstrom Slovenska v ľadovom hokeji pre rok 1930, ktorý získal v drese Skiklubu Bratislava.
Autor: IGOR MACHAJDÍK (Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry v SR.)