Bratislava je pre účastníkov medzinárodnej plavby po Dunaji vstupnou bránou už do tretieho štátu na trase dlhej 2082 kilometrov. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Plavba na trase dlhej 2 082 kilometrov potrvá približne 64 dní. Počas nej prejdú účastníci šiestimi krajinami (Nemecko, Rakúsko, Slovensko, Maďarsko, Juhoslávia, Bulharsko).
Tohtoročná TID-ka je už 49. ročníkom, ale za takmer polstoročie sa stále nepodarilo nadviazať spoluprácu s rumunskou stranou. Hoci už Rumuni využívajú Dunaj na svojom území na komerčnú turistiku, do tradičného vodáckeho podujatia sa stále nezapojili.
Bratislava je vstupom do tretieho štátu
Bratislava je pre vodákov vstupnou bránou už do tretieho štátu na trase plavby. Včera dopoludnia dorazila približne päťdesiatka účastníkov podujatia na táborisko v lodenici klubu Dunaj. Niektorí z nich sú na vode už od Ingolstadtu, ďalší sa pridali po trase, organizátori očakávajú, že slovenský úsek Dunaja splaví asi 80 našich vodákov. Dnes si všetci od pádlovania oddýchnu a prezrú si mesto.
"Je dobrým zvykom, že takmer v každom väčšom meste na trase sú vodáci prijatí predstaviteľmi mesta. Do budúceho, jubilejného 50. ročníka by sme chceli pripraviť všetko tak, aby aspoň na krátkych úsekoch absolvovali plavbu aj starostovia jednotlivých miest," hovorí Štefan Bárány z Klubu slovenských turistov, ktorý sám absolvoval na TID-ke okolo 20-tisíc kilometrov. "Dunaj je krásna rieka v každej krajine na trase. Nezunuje sa ani pri takej dlhej plavbe," dodal.
Zakladateľom TID-ky je Ivan Sutóris, ktorý už v roku 1955 vypracoval plán prvého vodáckeho putovného tábora na rieke Dunaj. Na začiatku, v roku 1956 prví účastníci absolvovali etapu Bratislava - Budapešť (222 km) za sedem dní. Aj v roku 1957 sa štartovalo v Bratislave, ale plavba sa končila v Belehrade (699 km) a trvala 15 dní. Podobne prebiehal aj splav v roku 1958. V roku 1959 bol štart vo Viedni a cieľ v Belehrade (764 km). Plavba trvala 25 dní. Od roku 1960 sa štart i cieľ posúvali, dĺžka trate i počet dní sa zvyšovali. Od roku 1969 až dodnes sa štartuje v nemeckom Ingolstadte, končí v bulharskej Silistre.
Medzinárodná turistická plavba po Dunaji má aj svoje tradičné symboly. Okrem odznaku a vlajky môže vodák získať na plavbe zlatý, strieborný alebo bronzový výkonnostný odznak za odjazdené kilometre.