spodárska výstavba, š. p. Bratislava, a záujemcovia mali ponuky predložiť do konca mája. Pozemky ponúkali na dlhodobý prenájom na päťdesiat rokov.
Podnik v súčasnosti vyhodnocuje príčiny, pre ktoré sa projekt stretol s takým nezáujmom. Pravdepodobne to bolo preto, že jednou z podmienok súťaže bolo, aby si investor prenajal celý areál.
"Určite bol záujem o investovanie v areáli do kempingu alebo hotela, či tobogánov, nechceli sme však územie deliť na menšie časti bez súvislostí," povedal Gabriel Jenčík z ministerstva životného prostredia. Ak však bude naďalej problém s hľadaním investora, pripustil, že v budúcnosti budú musieť rozdelenie areálu na parcely zvážiť. Tiež sa uvažuje o predĺžení doby prenájmu na 99 rokov.
"Je tu však ešte jeden záujemca, rakúska firma, ktorá nestihla termín súťaže, avšak kontaktovala nás, že má o areál záujem a je ochotná spolupracovať aj s domácimi investormi. Do septembra musí ponuku a svoj návrh vypracovať, konkretizovať a predložiť na ministerstvo životného prostredia," povedal Drahomír Jurčacko z Vodohospodárskej výstavby. Ak tento návrh nebude spĺňať podmienky a nebude pre štát výhodný, bude vyhlásená nová, medzinárodná súťaž.
Územie je podľa spôsobu navrhovaného využitia rozdelené na šesť sektorov. Tri z nich sa nachádzajú na pravom brehu zdrže Hrušov. Tieto časti majú byť využité ako les a lesopark, miesto na táborenie, bežecké chodníky či kondičné dráhy a tretia časť na lodenice, jachtárske kluby a detské ihriská. Samotná Hrušovká zdrž sa navrhuje ako priestor vhodný na kúpanie, rybolov, potápanie či vodnú turistiku.
Ďalšie tri lokality majú tiež slúžiť na rekreáciu v prírodnom prostredí a v časti pobrežnej línie Mošovského dunajského ramena sa navrhuje vybudovanie pláže. "Urbanistický zámer dunajského parku zohľadňuje ochranu lužných lesov, rastlinných druhov i vtáčích území," hovorí Jačacko. Stavby majú byť lokalizované mimo hlavných lesných porastov na vegetačne menej hodnotných plochách, respektíve na umelo vytvorených štrkoviskách. Vodohospodárska výstavba chce zaručiť dodržiavanie ochranných opatrení zo strany investora aj na Hrušovskej zdrži. Tá je v súčasnosti najvýznamnejším zimoviskom vodného vtáctva na Slovensku a migračným koridorom pre vtáctvo nadregionálneho charakteru. Hniezdi a zimuje tu približne 75-tisíc vodných vtákov rôznych druhov.
Cieľom projektu je zabezpečiť, aby Danubia park bol po dobudovaní využívaný obyvateľmi Bratislavy a v rámci regiónu Podunajska aj obyvateľmi priľahlých oblastí Rakúska a Maďarska. Poloha areálu priamo na vodnej magistrále Dunaj-Mohan-Rýn vytvára predpoklady na rozvoj rekreácie, športu a cestovného ruchu.
Autor: JANA PARKROVÁ